Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Global Vision Discussion - weźmy udział w światowej dyskusji organizowanej przez IFLA o przyszłości bibliotek

Data dodania: 12.09.2017

Global Vision Discussion - weźmy udział w światowej dyskusji organizowanej przez IFLA o przyszłości bibliotek

Do 16 października 2017 każda osoba na świecie może wyrazić swoją opinię o najważniejszych wyzwaniach bibliotek wypełniając ankietę na stronie IFLA.

Ankieta jest dostępna także w języku polskim. Zawiera tylko 6 pytań:

  • Jakie wartości są kluczowe dla bibliotek?
  • Co biblioteki robią wyjątkowo dobrze?
  • Czego biblioteki powinny robić więcej?
  • Czego biblioteki powinny robić mniej?
  • Jakie są największe wyzwania dla bibliotek?
  • Jakie byłyby najważniejsze atrybuty zjednoczonego środowiska bibliotecznego?

Zachęcamy wszystkich do wypełnienia ankiety poprzez zaznaczenie przy każdym z pytań pięciu odpowiedzi spośród dziesięciu wariantów. Hasło Global Vision Discussion: Tworzymy przyszłość razem – dołącz do nas! niech stanie się także inspiracją dla polskich bibliotekarzy.

Na podstawie ankiet zebranych z całego świata powstanie dokument Global Vision Report, ogłoszony oficjalnie podczas Światowego Kongresu IFLA w Kuala Lumpur w roku 2018, który będzie wytyczał nowe obszary działalności IFLA i bibliotek na następne lata.

Ankieta oraz szereg regionalnych i lokalnych warsztatów prowadzonych na całym świecie w roku 2017 poświęconych dyskusji o przyszłości bibliotek, są częścią nowego 10-letniego programu IFLA Global Vision na lata 2017-2026, finansowanego przez Bill and Melinda Gates Foundation (B&MGF), realizowanego we współpracy z programem Global Libraries (B&MGF) oraz Technology and Social Change Group przy University of Washington's Information School (TASCHA) i Public Library Association (American Library Association).

Celem programu będzie wytyczenie kierunków rozwoju bibliotek i organizacji bibliotekarskich na świecie na poziomie globalnym i lokalnym, wspieranie zaawansowanych form współpracy środowiska bibliotekarskiego. Częścią Global Vision są takie incjatywy jak Library map of the World (realizowana od 2017 r.), doroczne raporty Development Access to Information Report (TASCHA ; raport za rok 2017), wsparcie badań wpływu bibliotek, oraz wiele innych przedsięwzięć, które są w trakcie opracowania.

nad. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP