Polecamy
Wydawnictwo SBP 8,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Kreacja – powinność pisarza - spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 21.09.2017

18 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego gościł Łukasz Orbitowski.

Łukasz Orbitowski to pisarz świadomy własnej wartości literackiej. Jego estetykę ukształtował krakowski Kazimierz. Autor „Zapisków Nosorożca” uważa, że błogosławieństwem zawodu pisarza jest wolność i spotkania z ludźmi. Woli sądzić, że o jego zawodzie zdecydował przypadek.

Jestem zwykłym człowiekiem, bez sekretów, który jest ciągle w biegu i czasem gubię drogę – dodaje z przekonaniem.

Jego przygoda z pisaniem książek dała mu wytrych do pisania scenariuszy filmowych. Pisanie na zamówienie, kiedy znam temat daje mi poczucie pewności – przyznaje.

Jest przeświadczony, że zmyślanie i praca badawcza to warsztat każdego pisarza. Wyobraźnia i fantazja otwierają drzwi do innego świata. Pisarz nie może mieć żadnych zahamowań w pokazywaniu rzeczywistości. Wielokrotnie podkreślał, że rzetelność w opisywaniu ludzkich postaw wynika z szacunku dla czytelników, wobec których winien przejawiać pokorę twórczą.

Język jakim rozmawiał z uczestnikami spotkania nie był uładzony. Podobnie swój oryginalny język, którego używa w powieściach nazywa krzykiem, często stosując muzyczną metaforykę. Kanapę na której najczęściej pracuje określa „katownią pisarską”. Jego trud twórczy doceniają nie tylko czytelnicy ale także krytycy, czego dowodem są liczne nagrody i nominacje.

Patronat medialny nad XII Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawują: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Fakty Jasielskie, Miesięcznik Obiektyw Jasielski oraz portale: www.itvpołudnie.pl, www.nowiny24.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl. MBP w JaślePartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP