Polecamy
49,00 PLN

Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Publikacja zbiorowa Mai... więcej >

Komisja za ustanowieniem roku 2018 rokiem Zbigniewa Herberta

Data dodania: 26.10.2017

Komisja za ustanowieniem roku 2018 rokiem Zbigniewa Herberta

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła w środę projekt uchwały ustanawiającej rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Oddano w niej hołd "jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w." w związku z mijającą w przyszłym roku 20. rocznicą jego śmierci.

Komisja podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta pod koniec września przyjmując do dalszych prac projekt uchwały autorstwa Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej.

W panteonie polskich pisarzy, poetów, twórców kultury mamy bardzo wiele znakomitych umysłów, osób niezwykle wrażliwych na polskie dzieje, piękno języka. Ale jest kilka postaci niezwykłych, bezdyskusyjnych i do nich na pewno należy Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych polskich, europejskich i światowych twórców, myślicieli. Co jest niezwykłe w jego poezji to otwarcie na myśl filozoficzną, nie tylko na język polski. Chcemy uczcić 20. rocznicę śmierci Herberta przypadającą w 2018 r. - powiedział na posiedzeniu komisji Makowski.

Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła jednogłośnie projekt uchwały wprowadzając do jego treści kilka poprawek językowych. Przewodnicząca komisji Elżbieta Kruk, która została sprawozdawcą projektu, zapowiedziała złożenie wniosku o przyjęcie go przez Sejm przez aklamację. W projekcie przypomniano, że 28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta - "jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd".

Źródło: IK


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP