Polecamy
25,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

E-czytanie a wzrok

Data dodania: 13.11.2017

E-czytanie a wzrok

Czytanie e-booków stało się bardzo modne, jak potwierdza 60 proc. respondentów badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo. Co trzeci zapytany obawia się jednak, iż czytanie na ekranie bardziej psuje wzroki niż czytanie książek tradycyjnych, ale tylko co trzeci czyta e-booki na czytnikach, czyli dedykowanych do e-lektury urządzeniach. Czy e-czytanie rzeczywiście negatywnie wpływa na wzrok? Jak najlepiej użytkować książki elektroniczne, aby korzystać z nich bez obaw?

W dobie cyfrowych technologii, czytanie na urządzeniach elektronicznych jest niezwykle popularne. Czytamy wiadomości, artykuły, a nawet całe książki. Zamiast grubych tomów wystarczy mieć przy sobie jedno mobilne urządzenie, które pomieści kilka ulubionych lektur. W dodatku e-booki są bardziej przystępne cenowo, a lista nowych tytułów zapełnia się coraz szybciej.

Trzeba jednak pamiętać, aby użytkując e-książki zadbać o wzrok stosując właściwe nawyki i odpowiednią higienę czytania. O komentarz dotyczący prawidłowego korzystania z e-czytników jako dystrybutor elektronicznych książek poprosiliśmy specjalistę z dziedziny optometrii – mówi Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Odkąd na rynku pojawiły się masowo książki elektroniczne, coraz częściej pojawia się również pytanie, co wpływa bardziej niekorzystnie na nasz wzrok – książki elektroniczne czy papierowe? Jak wynika z opinii specjalistów zajmujących się narządem wzroku, wysiłek oczu podczas czytania oraz wiążące się z nim zmęczenie zależy nie tyle od rodzaju powierzchni, z której czytamy, lecz od kontrastu pomiędzy drukiem a jego tłem. Dalej...

Źródło: Rynek Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP