Polecamy
Marcin Blicharski 20,00 PLN 25,00 PLN

Książka zachęca bibliotekarzy do organizowania kursów komputerowych dla seniorów, a tych którzy... więcej >

Edukacja międzykulturowa w Jaworznie

Data dodania: 04.04.2011

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie udowodniła już, że jest instytucją propagującą wiedzę dotyczącą naszego regionu. Dzięki licznym spotkaniom, każdy z nas ma okazję lepiej poznać miejscowe tradycje. Należy jednak pozostać otwartym na inne kultury, których poznanie poszerzy nasze horyzonty. Stąd pomysł na wzbogacenie oferty Biblioteki.

W szkolnych podręcznikach uczymy się wiele na temat historii Polski i Europy. Masowe media skupiają się na tzw. „Zachodzie”, czyli krajach wysoko rozwiniętych. O Afryce mówi się głównie z powodu wojen i akcji humanitarnych. O Azji wspomina się ze względu na kataklizmy. Podobnie jest w przypadku Ameryki Południowej. Należy jednak pamiętać, że są to ogromne kontynenty, o bogatej kulturze i tradycjach. Nie wystarczy przeczytać kilka artykułów na Wikipedii, by nadrobić zaległości. Kulturę trzeba poznać i zrozumieć. Możliwe jest to dzięki edukacji międzykulturowej.

Jaworznicka Biblioteka postanowiła poszerzyć swoją ofertę właśnie o edukację międzykulturową. Pierwszą odsłoną tego projektu będzie spotkanie zatytułowane „Pojazdy i nie tylko” – opowieści o pojazdach z różnych stron świata, cz. 1, podczas którego zaprezentowane zostaną środki lokomocji krajów azjatyckich i afrykańskich. Warto spróbować odpowiedzieć na pytanie „dlaczego podróżujemy?” i zobaczyć jakie sposoby transportu stosuje się w różnych zakątkach świata. „Pojazdy i nie tylko” to spotkanie, które pokaże nam świat z perspektywy pędzących pojazdów. Żyjąc w dobie globalizacji jesteśmy przytłoczeni przez korporacyjną rzeczywistość. Zamykamy się naprawdę o nas samych i o naszych, bliższych lub dalszych, sąsiadach. Pozwólmy porwać się prędkości, która przeniesie nas do innej rzeczywistości.

Wszystkich głodnych wiedzy zapraszamy 11 kwietnia o godzinie 17.00. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Pokuta, na podstawie materiałów opracowanych przez Fundację Edukacji Międzykulturowej w Warszawie.
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP