Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by przede... więcej >

Literatura i sztuka w bibliotece

Data dodania: 20.11.2017

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni w otwartym konkursie ofert z zakresu kultury otrzymało od Starostwa Powiatowego w Bochni dofinansowanie zadania pt. „Literatura i sztuka w bibliotece - zajęcia edukacyjne dla dzieci”.  

Oddział Bocheński aby promować książkę i czytelnictwo zaproponował dzieciom i młodzieży powiatu bocheńskiego działania z zakresu sztuki, literatury i edukacji. Były to warsztaty literackie i plastyczne, spotkanie autorskie oraz konkurs plastyczno-literacki „Baw się kolorem zostań ilustratorem”.

We wrześniu 2017 roku  zaprosiliśmy młodych czytelników na warsztaty „Kajtusiowe spotkanie” i „Moja książka marzeń”, które poprowadziła autorka książek dla dzieci Monika Sawicka w Gminnych Bibliotekach Publicznych w Łapanowie i Lipnicy Murowanej. Warsztaty „Kajtusiowe spotkanie” miały charakter edukacyjno-poznawczy. Autorka opowiadała na czym polega jej praca, jak powstają książki, co jest ich inspiracją. Na konkretnym przykładzie - książeczek dla dzieci pt. "O Kajtku szczęściarzu" i „Zakochany Kajtek”  autorka pokazała dzieciom wartość przyjaźni, wrażliwości i odpowiedzialności za drugą istotę. Kolejny warsztat „Moja książka marzeń” pozwolił uczestnikom odkryć swój potencjał plastyczny i literacki podczas samodzielnego wykonywania „książki marzeń”. Aby wykonać zadanie, młodzież musiała odpowiedzieć sobie na pytania kim chcą zostać w przyszłości, co chcą robić, jakie są ich pasje. Uczestnicy warsztatów pracowali w grupach i wykonywali książkę, która miała odzwierciedlać ich plany na przyszłość i sposób, w jaki mogą je zrealizować.

W październiku odbyły się dwa warsztaty ilustratorskie z Kariną Znamirowską w GBP w Drwini i Bibliotece Publicznej w Grobli. Ilustratorka przybliżyła dzieciom proces powstawania książki, tworzenia ilustracji i pokazała warsztat pracy ilustratora. Następnie zachęciła dzieci do samodzielnego zilustrowania wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Fachowe prowadzenie warsztatów przez plastyka i pisarza w połączeniu ze wspaniałą atmosferą wspierającą proces twórczy dzieci i młodzieży pozwoliły na udział w niezwykłych lekcjach dających mnóstwo radości z odkrywania swoich talentów i zdolności, jak i własnoręcznie wykonanego dzieła.

Kolejnym etapem projektu było przygotowanie i przeprowadzenie 13-tej edycji powiatowego wakacyjnego konkursu literacko – plastycznego dla dzieci i młodzieży „Baw się kolorem zostań ilustratorem”. Podsumowaniem konkursu było jego uroczyste rozstrzygnięcie, podczas którego autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy i nagrody książkowe a wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w spotkaniu z ilustratorką książek dla dzieci, artystą plastykiem Kariną Znamirowską.

We wszystkich działaniach w ramach projektu „Literatura i sztuka w bibliotece-zajęcia edukacyjne dla dzieci” wzięło udział  347 uczestników, którzy w sposób niestandardowy zdobyli nowe umiejętności plastyczne, rozwinęli wyobraźnię i kreatywność spotykając się w Bibliotece – miejscu przyjaznym, gdzie ciekawie, pożytecznie i rozwijająco można spędzić wolny czas.

galeria zdjęć >>
 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP