Polecamy
25,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”,... więcej >

Seminarium SBP na XXVI Targach Książki Historycznej

Data dodania: 01.12.2017

Seminarium SBP na XXVI Targach Książki Historycznej

W dniu 1 grudnia, w Salonie Bibliotek, goszczącym po raz szósty na Targach Książki Historycznej, odbywających się w dn. 30 listopada – 3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało seminarium pt.: „Bibliotekarstwo polskie u progu odzyskania niepodległości: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich 1917-2017”. Seminarium prowadziła nowa przewodnicząca SBP, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska.

W pierwszym wystąpieniu Hanna Łaskarzewska, b. kierownik Pracowni Dokumentacji Księgozbiorów Historycznych w Bibliotece Narodowej przedstawiła początki tworzenia nowoczesnego bibliotekarstwa w Polsce, jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, a także w okresie II Rzeczypospolitej. Przypomniała sylwetki wybitnych bibliotekarzy, bibliofilów, bibliologów którzy powołali w 1917 r. Związek Bibliotekarzy Polskich, budowali sieć biblioteczną i kształtowali samodzielny zawód bibliotekarza, m.in. Tadeusza Baranowskiego, Faustyna Czerwijowskiego, Mieczysława Rulikowskiego, Zygmunta Batowskiego, Edwarda Chwalewika, Edwarda Kuntze i innych. Zadaniem nowo powstałego Związku Bibliotekarzy Polskich miało być m.in. „zjednoczenie prac bibliotekoznawczych, bibliologicznych i bibliograficznych oraz pogłębienie wiedzy w tym zakresie wśród pracowników zawodowych i wśród ogółu”.

W drugim wystąpieniu prof. Jadwiga Konieczna, redaktor książki „Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Przeszłość i teraźniejszość 1917-2017” omówiła prace zespołu pracowników UŁ nad przygotowaniem publikacji, przedstawiła „w pigułce” historię Stowarzyszenia i jego aktywność w okresie międzywojennym, w czasach PRL-u oraz w III RP. Zwróciła uwagę, że Stowarzyszenie na przestrzeni 100 lat działalności przekształciło się z organizacji elitarnej w organizację mającą istotne znaczenie w przestrzeni publicznej.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP