Polecamy
21,00 PLN 45,00 PLN

Autorom zebranych w tomie tekstów przyświecał cel przypomnienia wartości, znaczenia i roli... więcej >

Uroczyste przejście na emeryturę chojeńskiej bibliotekarki - Henryki Marczak

27 listopada 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie stała się przestrzenią sympatycznej uroczystości. Po 36 latach z czynnego życia zawodowego na emeryturę przeszła wieloletnia chojeńska bibliotekarka i członkini Koła 4 OS SBP  pani Henryka Marczak.
 
 
Na uroczystość podsumowującą pracę Henryki Marczak przybyło całe lokalne środowisko bibliotekarskie, obejmujące gminy: Chojna, Cedynia, Mieszkowice, Moryń i Trzcińsko Zdrój. Dodatkowo uroczystość uświetnili: dyrektor Książnicy Pomorskiej - Lucjan Bąbolewski, kierownik Działu Instrukcyjno - Metodycznego Książnicy / Członkini Zarządu OZ SBP  - Monika Kwaśniak, wiceburmistrz Gminy Chojna - Wojciech Długoborski, a także dyrektor Centrum Kultury w Chojnie - Barbara Andrzejczyk wraz z pracownikami.

W części oficjalnej Koleżance Henryce wręczano okolicznościowe listy, życzenia i upominki. Humorystyczny recital z towarzyszeniem fortepianu, zaprezentowany przez zaprzyjaźnionego Przemysława Kaweńskiego z chojeńskiego Centrum Kultury, zgrabnie wprowadził zebranych w część towarzyską, w której królował tort, pyszne kanapki i serdeczne rozmowy.

 

 

Koleżanka Henryka Marczak pracę w chojeńskiej bibliotece rozpoczęła w 1981 roku - od początku w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Było to miejsce zmagań z zakupami nowości wydawniczych, darami od czytelników i instytucji. Obdarzona niezwykle starannym i estetycznym charakterem pisma (idealny „druczek biblioteczny”), latami tworzyła wpisy do ksiąg inwentarzowych, tysięcy kart katalogowych, a także opisywała grzbiety książek przed umieszczeniem ich na regałach bibliotecznych. Z czasem pisanie ręczne zastąpił system MAK+. Nieustannie podnosząca swoje kwalifikacje bibliotekarka szybko sprostała owym wymaganiom. W ten sposób powstała nowa odsłona Działu Gromadzenia i Opracowania chojeńskiej biblioteki. Inną, cenną zaletą Koleżanki była dbałość o jakość i ilość zbiorów Działu Regionalnego. W 1981 roku została członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W ramach działań Koła nr 4 organizowała i uczestniczyła w wielu jego przedsięwzięciach. Środowisku lokalnemu szczególnie zapadła w pamięć ciesząca się wielkim powodzeniem akcja czytelnicza „Pociąg do książki. Książka do pociągu”.
 
Z radością włączamy się w nowy etap życia naszej najmłodszej emerytki mając nadzieję, że znajdzie czas na spotkania i współpracę z nami w ramach różnorakich działań Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
 
Oprac.: Teresa Błońska / Przewodnicząca Koła 4 OS SBP, Dyretor MBP W Chojnie.

 
 

 

 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP