Polecamy
Jakub Maciej Łubocki 24,00 PLN

Propedeutyka języków deskryptorowych to podręcznik napisany z myślą o wprowadzeniu do... więcej >

Książka do domu

Autor: Ludmiła Pietras Biblioteka: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej Województwo: śląskie
Data dodania: 16.02.2018

 „Bibliotekarz jest jedyną osobą, która przychodzi na czas”
czyli akcja
Książka do domu realizowana przez Książnicę Beskidzką

 

 Akcja Książka do domu to cykliczne działanie Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Jest to jedna z wielu form działań na rzecz osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy ze względu na stan zdrowia lub trudności w poruszaniu się, nie mają możliwości bezpośredniego korzystania z biblioteki. Książki dostarczane są w umówionym wcześniej terminie bezpośrednio do domów czytelników. Podczas indywidualnych odwiedzin w domu chorego czy starszego wiekiem czytelnika następuje wymiana książek za pośrednictwem bibliotekarzy lub wolontariuszy. Usługa jest całkowicie bezpłatna, dzięki czemu każda zainteresowana osoba może z niej skorzystać.

Doświadczenia bibliotekarzy w tym zakresie są bardzo pozytywne. Spotykają się z miłym przyjęciem i wdzięcznością. Indywidualne i wyrozumiałe podejście pracowników biblioteki skłania czytelników do wymiany poglądów. Dyskusje toczą się wokół przeczytanych książek, ale nierzadko są tez okazją do rozmów okołoliterackich, a nawet dotyczących osobistych spraw. Odbiorcami akcji są zazwyczaj osoby opuszczone, rzadko wychodzące z domu z racji niedogodności zdrowotnych. Dzięki wizytom bibliotekarzy, którzy poświęcają im uwagę, mogą poczuć się mniej samotne. Ponadto oddanie się lekturze jest rozrywką, często jedyną, na jaką mogą sobie pozwolić. Zdarza się, że bibliotekarze dostarczający książki są proszeni także o pomoc, na przykład w obsłudze komputera.
O celowości powyższych działań świadczy również stwierdzenie jednej z czytelniczek, która
z entuzjazmem, już na klatce schodowej wypatruje pracownika książnicy - że „obok listonosza bibliotekarz jest jedyną osobą, która przychodzi na czas”.

Gusta czytelników są zróżnicowane. Uznaniem cieszą się biografie, wywiady z ciekawymi ludźmi, literatura faktu i powieści historyczne. Odbiorcy akcji wypożyczają także literaturę sensacyjną, obyczajową, powieści przygodowe. Do ulubionych autorów należą np. W.E.B Griffin, Ken Follet, Wilbur Smith, Katarzyna Bonda czy Katarzyna Michalak.

W 2017 roku w ramach tej akcji dostarczono w całej sieci biblioteki książki 40 osobom. Gorąco zachęcamy zainteresowanych, rodziny chorych czy starszych czytelników, którym spodobał się zamysł akcji, o kontakt z pracownikami Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP