Polecamy
Bogumiła Staniów 52,00 PLN

Książka autorstwa dr hab. Bogumiły Staniów prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, jest swoistą... więcej >

Rozstrzygnięcie Plebiscytu Książka Roku 2017

Data dodania: 07.03.2018

Rozstrzygnięcie Plebiscytu Książka Roku 2017

Znamy zwycięzców Plebiscytu Książka Roku 2017. Wśród nagrodzonych autorów znaleźli się m.in. Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Peter Wohlleben, Magdalena Witkiewicz i John Green.

 

O wyborze zadecydowali internauci podczas największego głosowania czytelników w Polsce – w serwisie lubimyczytać.pl.

Łącznie oddanych zostało 117 524 głosy. O tytuł Książki Roku walczyło 240 pozycji nominowanych w 12 kategoriach. W dokładnie połowie z nich triumfowali polscy autorzy.

Kryminał, sensacja, thriller

Jedynym pisarzem nominowanym w dwóch kategoriach był Remigiusz Mróz. Decyzją czytelników zwyciężył on w kategorii kryminał, sensacja, thriller. Jego powieść „Inwigilacja”, będąca piątym tomem uwielbianego przez czytelników cyklu, pokonała m.in. „Pragnienie” autorstwa Jo Nesbø czy „Początek” Dana Browna.

Literatura piękna

Książka pt. „Jak zawsze”, uznawanego dotychczas za króla polskiego kryminału Zygmunta Miłoszewskiego, zwyciężyła w kategorii literatura piękna. To ironiczno-romantyczna komedia, którą czytelnicy docenili za pomysł, fabułę i wielowymiarowość, a także za wyjątkowo trafne zdiagnozowanie przywar naszego społeczeństwa.

Horror

W kategorii horror internauci za najlepszą uznali powieść pt. „Śpiące królewny” autorstwa Stephena Kinga oraz jego syna, Owena; wciągającą, dającą do myślenia i zaskakująco aktualną historię o dwóch wersjach świata – bez mężczyzn oraz bez kobiet.

Literatura obyczajowa

W kategorii literatura obyczajowa, romans zwyciężyła książka, która w opinii czytelników portalu lubimyczytać.pl jest jedną z dojrzalszych w dorobku autorki. To powieść autorstwa Magdaleny Witkiewicz pt. „Czereśnie zawsze muszą być dwie”.

Autobiografia, biografia, wspomnienia

W kategorii autobiografia, biografia, wspomnienia za Książkę Roku 2017 czytelnicy uznali napisaną przez Macieja Drzewickiego i Grzegorza Kubickiego biografię pt. „Ania”, która w szczery i zwyczajny sposób prezentuje sylwetkę uwielbianej przez widzów polskiej aktorki – Anny Przybylskiej.

Science fiction

Polscy autorzy zwyciężyli także w kategoriach science fiction oraz literatura fantastyczna. W pierwszej z nich tytuł Książki Roku 2017 zdobyła powieść Jarosława Grzędowicza „Hel 3”, opisująca nasz świat w roku 2058 – zdehumanizowany, rządzony przez wielkie koncerny i stojący na skraju przepaści.

Literatura fantastyczna

Książką Roku 2017 w kategorii literatura fantastyczna została natomiast powieść pt. „Żerca” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Ta pełna humoru i zwrotów akcji, osadzona w słowiańskim świecie pozycja to trzecia z cyklu „Kwiat paproci” książka autorki, która zwyciężała również w poprzedniej edycji Plebiscytu.

Powieść historyczna

W kategorii powieść historyczna laureatem została książka, której akcja toczy się w latach pięćdziesiątych XX wieku w Barcelonie. „Labirynt duchów” autorstwa hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna stanowi czwartą i ostatnią już część cyklu „Cmentarz zapomnianych książek”, który na całym świecie pokochały miliony czytelników.

Literatura faktu, publicystyka

Tytułem Książka Roku 2017 w kategorii literatura faktu, publicystyka internauci już po raz drugi z rzędu wyróżnili leśnika Petera Wohllebena, tym razem za książkę „Duchowe życie zwierząt”. Przytaczając wyniki najnowszych badań oraz swoich prywatnych obserwacji autor udowadnia nam, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie bardzo podobni.

Fantastyka młodzieżowa

W kategorii fantastyka młodzieżowa zwyciężyła Sarah J. Maas ze swoją mroczną powieścią pt. „Dwór mgieł i furii”.

Literatura młodzieżowa

 

Tytuł Książki Roku 2017 w kategorii literatura młodzieżowa otrzymała bestsellerowa powieść Johna Greena pt. „Żółwie aż do końca”

Literatura dziecięca

natomiast w kategorii literatura dziecięca „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” autorstwa Franceski Cavallo i Eleny Favilli.

***

Jak wielokrotnie podkreślali autorzy i wydawcy, zdobycie tytułu Książki Roku 2017 stanowi wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ o jego przyznaniu w demokratyczny sposób decydują sami czytelnicy. Są oni niezwykle krytycznymi, ale przede wszystkim szczerymi jurorami – mówi Izabela Sadowska, prezes portalu lubimyczytać.pl. – Dlatego też nagroda ta stała się tak ważna dla całego literackiego środowiska. Stanowi odzwierciedlenie rzeczywistych preferencji czytelników – dodaje Sadowska.

Plebiscyt Książka Roku organizowany był przez portal lubimyczytać.pl już po raz trzeci. W trwającym od 1 do 28 lutego 2018 roku głosowaniu udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy internautów. Oddali w sumie 117 524 głosy.

Serwis lubimyczytać.pl powstał w 2011 roku. Miesięcznie odwiedza go około 3 mln unikalnych użytkowników - to największa społeczność czytelników w kraju. Do tej pory wystawili oni książkom kilkanaście milionów ocen i kilka milionów opinii. Serwis otrzymał wiele nagród: m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Kultura w sieci” 2014 czy nagrodę „Firma Polskiego Internetu” przyznawaną przez InternetStandard.

Źródło: informacja prasowa /lubimyczytac.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP