Polecamy

Światowy Dzień Opowieści

Autor: wbp wbp Biblioteka: Biblioteka Oliwska WiMBP w Gdańsku ul. Opata J. Rybińskiego 9 Województwo: pomorskie
Data dodania: 19.03.2018

Od siedmiu lat Łowcy Słów dołączają swoją „cegiełkę” do Światowego Święta Opowiadaczy. W tym roku święto wypada we wtorek. Jego obchody, które odbędą się w Bibliotece Oliwskiej, zostały przesunięte na dzień 22 marca. Tegorocznym tematem jest „Wise Fools - Mądrzy Głupcy”.

W tym roku będziemy mieli zaszczyt gościć Łukasza Bernady, człowieka wielu talentów, wędrownego bajarza, popularyzatora opowiadania jako tradycji ustnej, sztuki performatywnej i narzędzia edukacyjnego, a także redaktora, poety, nauczyciela; autora zbiorów baśni i legend m.in.: „Księgi bajek polskich”, „Baśni Europy”, „Baśni doliny Samy” oraz takich pozycji jak „Ostroróg – podania, legendy, przepowiednie”, „12 baśni, podań i legend wielkopolskich”. Ponadto uczestniczył w projektach związanych ze storytellingiem (opowiadaniem historii) w Polsce, Meksyku, Norwegii i na Litwie.

https://www.facebook.com/Con-Fabula-929885877123822/

Światowy Dzień Opowieści jest globalnym świętem sztuki gawędziarstwa, obchodzonym corocznie 20 marca. W okresie równonocy wiosennej (a na półkuli południowej – jesiennej), ludzie spotykają się by gawędzić i słuchać, oplatając w ten sposób opowieścią w różnych językach, ale na wspólny temat, całą Kulę Ziemską.

Inicjatywa Światowego Dnia Opowieści narodziła się w latach 1991-92 i ma swoje korzenie w Szwecji. Wydarzenie przypadające na dzień 20 marca, nazwane zostało przez Szwedów „Alla berättares dag” (Dzień Opowiadaczy). Pomysł powoli nabierał rozgłosu, wkrótce dołączyły się inne kraje. Motywy tematyczne każdego roku są wspólnie przyjęte przez opowiadaczy zapisanych na The WSD listserve.

Współorganizatorami wydarzenia są Łowcy Słów, czyli Elżbieta i Groszek Stanilewicz.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP