Polecamy
49,00 PLN

Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Publikacja zbiorowa Mai... więcej >

Ta garstka, która nas słucha – Światowy Dzień Poezji

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 24.03.2018

potkania z poezją zawsze są świętem słowa. Tak też było w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 21 marca 2018 z okazji Światowego Dnia Poezji.  

Była to możliwość podzielenia się własnymi wierszami i zaprezentowania tekstów ulubionego poety. Mix poetycko-muzyczny na gitarę i djembę wybrała Urszula Czerwińska, jasielska poetka i artystka. Usłyszeliśmy utwory: K.I. Gałczyńskiego „Ballada o nocy czerwcowej”, B. Okudżawy „Balonik”, a także wiersze „Dla Teresy”, „Z rozwiązaną zagadką Sfinksa”. Zaskoczeniem była informacja, że najlepsze bębny znajdziemy nie w Afryce, ale w... Nowym Żmigrodzie.

Przemijanie, miłość, pamięć – to główne motywy poetek z Klubu „Michalina”. Wiosna coraz bliżej, na wyciągnięcie ręki – dawał nadzieję Krzysztof Bieleń w wierszu „Marcowe słońce”. Halina Urban, autorka „Ścieżek emocji” chce jeszcze poczuć radość z trzymania jesiennego bukietu, a Barbara Tora przekornie przekonywała, że „stare poetki nie powinny pisać wierszy”.  Na zakończenie Monika Kocik-Furtek zaprezentowała swój ulubiony „Westchnienia duszy”.

Chociaż poeci sięgali po różne środki wyrazu, nie można się nie zgodzić ze słowami Zbigniewa Herberta, w którego wierszu czytamy – Tej garstce, która nas słucha, należy się piękno, ale także prawda…

Tego dnia na wszystkich czytelników odwiedzających Wypożyczalnię dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz nasze Filie czekała także wiosenna, liryczna niespodzianka. Poezja unosiła się w bibliotecznej przestrzeni na skrzydłach kolorowych motyli, zachęcając dzieci oraz dorosłych do zatrzymania się na krótką chwilę i zanurzenia się w słowa poetów. Święto poezji stało się okazją do odkrywania na nowo wierszy znanych i lubianych autorów, chwili refleksji nad ulotnością myśli i smakowania słowa w najpiękniejszej jego postaci.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP