Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej informacji... więcej >

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

Data dodania: 27.03.2018

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO).
Dzień obchodów ustalono na 27 marca w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

Działalność teatralna jest szczególną formą szeroko pojętej edukacji kulturalnej, której adresatami mogą być zarówno dzieci jak i dorośli. Można z powodzeniem prowadzić ją w bibliotece i to zarówno w formie zajęć recytatorskich, dziecięcych i młodzieżowych teatrów amatorskich jak i warsztatów wykorzystujących teatr:

  • kukiełkowy
  • cieni,
  • czarny
  • Kamishibai

Ostatnio coraz większą popularność w instytucjach kultury zdobywa ten ostatni, czyli kami-shibai, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza teatr papierowy: kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie.

 

 

Kamishibai - to tradycjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru kukiełkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. W Polsce działa kilka wydawnictw oferujących książki w formie kart Kamishibai, w tym Tibum, które w zeszłym roku wydało "Bajkę o Wiśle" pod patronatem m.in. SBP.

 

 

Jak wykorzystać różne formy teatralne w bibliotece? Polecamy:

"Rozumienie świata. O warsztatach pracy z książką i czytelnikami" - w publikacji znajdziemy szerg gotowych scenariuszy warsztatów, wykorzystujących m.in. czarny teatr, teatr cieni i kamishibai:

 

 

"Teatr w bibliotece. Doświadczenie i praktyka" -  poradnik skierowany jest do bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury, pedagogów, którzy pracują z zespołami amatorskimi przy realizacji różnorodnych form teatralnych oraz z wykonawcami indywidualnymi. 

 

Teatr w bibliotece. Dodatek do Poradnika Bibliotekarza  2013 (dostępny online)

 

 Redakcja SBP.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP