Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
wykształcenie: wyższe
31 lat pracy w bibliotece
Działania na rzecz biblioteki
W 2017 r. priorytetem dla M. Kołodziejskiej było utworzenie szerokiej oferty kulturalno-edukacyjnej dla użytkowników. Na realizację części projektów zdobyła środki z MKiDN i z Miasta Suwałki, inne zamierzenia zorganizowała współpracując z podmiotami lokalnymi (Stowarzyszenie Kulturalne Bibliofil, Fundacja Ego, Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów itp.), krajowymi (Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie „Larix”, SBP), a nawet międzynarodowymi. Dzięki współpracy otworzyła w 2017 r. wypożyczalnię odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej Czytak Plus, dla osób niewidomych i słabo widzących oraz doprowadziła do wydania jubileuszowej książki „Suwalskie limeryki latem. 2007-2017”. Dbając o promocję działań Biblioteki w regionie współpracowała z lokalnymi mediami (w 2017 r. prezentowała suwalską Bibliotekę w audycji Radia 5).
Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego
W 2017 r., BP w Suwałkach zrealizowała 5 projektów skierowanych do mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny, szczególnie dzieci, młodzieży i seniorów:
Ponadto, we współpracy z organizacjami pozarządowymi M. Kołodziejska zorganizowała: 2 wystawy filatelistyczne „Ceniłem księgi dawne” i „Moda na znaczkach - znaczki w modzie”, 27 spotkań autorskich z pisarzami, „Fantastyczne popołudnie w bibliotece”( poświęcone literaturze fantasy i science-fiction), „Noc Bibliotek”, rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”.
Koordynowała pracę Kreatywnego Ośrodka Nauki i Technologii „Midicentrum”, gdzie odbyło się kilkadziesiąt zajęć edukacyjnych i interaktywnych różnego typu, łączących naukę z zabawą i cieszących się wielkim zainteresowaniem: w sumie Midicentrum odwiedziło ok. 10.000 osób. Koordynowała działalność DKK „Czwartkowe Obgadywanie” ( 10 spotkań) oraz prowadziła DKK w Areszcie Śledczym w Suwałkach ( 4 spotkania}. Była też koordynatorem projektu „StayTuned for America” realizowanego wspólnie z Grodzieńską Obwodową Bibliotekę Naukową im. E. F. Karskiego w Grodnie, który polegał na organizacji czytania poezji w Polsce ( BP w Suwałkach) i na Białorusi (Biblioteka w Grodnie)
Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego
Od 2017 r. BP w Suwałkach uczestniczy w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Sci-citizens – Evaluating Bridges between science, education and society”, w ramach którego pracownicy biorą udział w warsztatach i spotkaniach z instruktorami europejskich placówek edukacyjnych. Dzięki współpracy nawiązanej przez M. Kołodziejską z norweską biblioteką miejską w Tromso, w marcu 2017 r., odbyła się wizyta studyjna 3 pracowników suwalskiej biblioteki w bibliotece norweskiej. Ponadto we współpracy z BP Pow. Białostockiego oraz MBP w Łomży, M. Kołodziejska zorganizowała 17 maja 2017 r., konferencję z cyklu „Wzorce kulturowe w pracy bibliotekarza”. Uczestniczyło w niej 50 bibliotekarzy z woj. podlaskiego.
Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
W 2007 r. zainicjowała cykliczny konkurs literacki „Suwalskie limeryki latem” W r. 2015 r. otworzyła Kreatywny Ośrodek Nauki i Technologii „Midicentrum”, oddział Biblioteki, gdzie wykorzystuje się technologie informatyczne w celach edukacyjnych.
Cechy osobowościowe
M. Kołodziejska jest osobą o pogodnym usposobieniu, łatwo nawiązującą kontakt z czytelnikami i pracownikami biblioteki. Otwarta na nowe pomysły, innowacje i eksperymenty. Kreatywna, ze „świeżym” spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Wyróżnia ją wysoki poziom etyczny, kultura osobista i klasa. Troszczy się nie tylko o bibliotekę i jej odbiór w środowisku, ale tez o pracowników i ich komfort pracy. Jest niezwykle koleżeńska, można Jej ufać, zwierzyć się ze swoich kłopotów i zawsze liczyć na pomoc bądź dobrą radę. Zaspokojeniu potrzeb czytelników bądź pracowników potrafi podporządkować wszystkie zawodowe poczynania i przedsięwzięcia.