Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Zedrzeć politurę – świat powieści Jakuba Żulczyka

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 26.04.2018

24 kwietnia br. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprosiła na rozmowę o literaturze Jakuba Żulczyka, autora powieści  „Radio Armageddon" (2008), „Ślepnąc od świateł” (2014), „Wzgórze Psów” (2017).


Najważniejsi są czytelnicy, bowiem oni dotykają esencjonalności wypowiedzi – usłyszeliśmy na początku spotkania. Każdy autor pisze przez siebie, swoją pamięć, wyobraźnię i przeżycia.

Książka jest ode mnie mądrzejsza – stwierdził skromnie. Prawda literacka rządzi się swoimi prawami, a w prozie najważniejsza jest prawda emocji, którym poddany jest zarówno bohater jak i czytelnik. Ten uniwersalizm emocji  powoduje, że czytelnik ma szansę utożsamić się z bohaterem.

Bohaterowie książek J. Żulczyka mają swoje archetypy w biblii, która była stale obecna w jego domu. Choć każdemu z nich nadaje własne cechy, czasem przekornie tworzy antybohatera.

Moje książki są mroczne, mimo tego przebija z nich pozytywna wizja świata – dodaje.

To, co go najbardziej interesujące to nieuświadomione ludzkie impulsy. Swoich bohaterów kategoryzuje, jednoznacznie dzieląc ich na tych, którzy żyją w symbiozie ze światem oraz tych, którzy pragną go sobie podporządkować. Bo walka jest w człowieku – udowadnia. Uważa, że wynika to z ciągłego niezadowolenia i frustracji, a marzenia sprawiają, że wpada się w pułapkę wyobraźni.

Zdecydowanie odrzuca próbę utożsamiania jego twórczości z tzw. „generacją nic”. Każde pokolenie ma swój zestaw problemów – wyjaśnia.

Kim są jego mistrzowie? Ceni Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Rymkiewicza, Michela Houellebecqa, Cormaca McCarthy'ego, Nicka Cave'a, wreszcie Thomasa Bernharda za niebywałą rytmiczność wersów. Niezwykle docenia także współpracę z reżyserem Krzysztofem Garbaczewskim przy spektaklu „Robert Robur” na podstawie książki Mirosława Nahacza „Niezwykłe przygody Roberta Robura”.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP