Polecamy
10,00 PLN 27,00 PLN

Opracowanie: „Jan Muszkowski: ludzie, epoka, książki. Tradycje i kontynuacje” obejmuje... więcej >

Witamy w Tygodniu Bibliotek 2018

Data dodania: 08.05.2018

Witamy w Tygodniu Bibliotek 2018

Od roku 2004, z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, biblioteki w całym kraju w dniach 8 – 15 maja obchodzą Tydzień Bibliotek. Rozpoczyna go w pierwszym dniu Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany w roku 1985.

 

W tym roku imprezy i uroczystości Tygodnia Bibliotek organizowane są pod hasłem "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA", które nawiązuje zarówno do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i do wielu symbolicznych i praktycznych odwołań ukazujących znaczenie nieskrępowanego żadnymi nakazami czy zakazami czytelnictwa i nieograniczonego dostępu do dziedzictwa kulturowego.

"(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA" zapewniają w największym stopniu biblioteki. Przypomnijmy, że w Polsce działa ponad 9.500 bibliotek publicznych, 930 naukowych, ponad 200 pedagogicznych, 21.000 bibliotek szkolnych, blisko 1.480 bibliotek kościelnych, 152 biblioteki więzienne – łącznie około 32.000 placówek świadczących usługi biblioteczne. Są obecne w każdej gminie, w każdym miejscu, gdzie książka jest niezbędna do realizacji ważnych zadań naukowych, edukacyjnych, społecznych, a także ekonomicznych. Biblioteki zapewniają nieograniczony, bezpłatny dostęp do źródeł informacyjnych: tyko biblioteki publiczne udostępniają rocznie ponad 130 mln książek i innych rodzajów dokumentów.

Nie tylko dane statystyczne ukazują znaczeniu bibliotek. W bibliotekach zachodzą głębokie zmiany funkcjonalne i organizacyjne. Dziś biblioteki to piękne, nowoczesne przestrzenie, oferujące różnorodne usługi tradycyjne i wykorzystujące nowe technologie cyfrowe, wykształceni, kreatywni bibliotekarze. Nowe formy relacji użytkownik – biblioteka pozwalają lepiej dostosować ofertę usług bibliotecznych do zróżnicowanych oczekiwań odbiorców. Coraz powszechniejsze są jednostkowe czy cykliczne imprezy, spotkania, dyskusje, debaty, happeningi, gry miejskie, będące okazją do lepszego rozpoznania i zaspokojenia potrzeb środowiskowych, wzbogacenia repertuaru usług biblioteki, promocji biblioteki. Stanowią także sposobność do zainicjowania partnerstw użytkownik /grupy użytkowników – bibliotekarz.

W ubiegłym roku, podczas Światowego Kongresu IFLA we Wrocławiu, IFLA rozpoczęło nowy program pod nazwą Global Vision, którego celem jest wytyczenie nowych kierunków działalności bibliotek w oparciu o opinie bibliotekarzy i użytkowników bibliotek z całego świata. Wyniki badania ankietowego obejmującego wszystkie kontynenty pokazały, że bez względu na region świata, rodzaj biblioteki czy doświadczenie zawodowe, wszyscy podzielają przekonanie o niesłabnącej wartości i roli bibliotek. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zachęca także polskich bibliotekarzy do włączenia się do dyskusji o obecnej kondycji i kierunkach rozwoju bibliotek w Polsce poprzez debaty, warsztaty, wymianę opinii.

Tysiące okolicznościowych wydarzeń organizowanych w Tygodniu Bibliotek w całej Polsce świadczą o niesłabnącej sile współczesnych książnic. Imprezy w atrakcyjny sposób prezentujące działalność bibliotek, przyciągające uwagę lokalnych społeczności i mediów zyskują bibliotekom i bibliotekarzom przyjaciół, poszerzają krąg sprzymierzeńców, partnerów. Stanowią także nasz wkład w globalnej dyskusji o obecnej kondycji i przyszłości bibliotek.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprez Tygodnia Bibliotek 2018, zwłaszcza członkom lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, życzę sukcesów i satysfakcji z wykonanej pracy.

Zachęcam do nadsyłania relacji z obchodów Tygodnia Bibliotek do zamieszczenia na portalu SBP na adres redakcja@sbp.pl. Najlepsze wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek będą nagrodzone w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 

 

W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska
Przewodnicząca

8 maja 2018 r.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP