Polecamy

Witamy w Tygodniu Bibliotek 2018

Data dodania: 08.05.2018

Witamy w Tygodniu Bibliotek 2018

Od roku 2004, z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, biblioteki w całym kraju w dniach 8 – 15 maja obchodzą Tydzień Bibliotek. Rozpoczyna go w pierwszym dniu Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany w roku 1985.

 

W tym roku imprezy i uroczystości Tygodnia Bibliotek organizowane są pod hasłem "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA", które nawiązuje zarówno do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i do wielu symbolicznych i praktycznych odwołań ukazujących znaczenie nieskrępowanego żadnymi nakazami czy zakazami czytelnictwa i nieograniczonego dostępu do dziedzictwa kulturowego.

"(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA" zapewniają w największym stopniu biblioteki. Przypomnijmy, że w Polsce działa ponad 9.500 bibliotek publicznych, 930 naukowych, ponad 200 pedagogicznych, 21.000 bibliotek szkolnych, blisko 1.480 bibliotek kościelnych, 152 biblioteki więzienne – łącznie około 32.000 placówek świadczących usługi biblioteczne. Są obecne w każdej gminie, w każdym miejscu, gdzie książka jest niezbędna do realizacji ważnych zadań naukowych, edukacyjnych, społecznych, a także ekonomicznych. Biblioteki zapewniają nieograniczony, bezpłatny dostęp do źródeł informacyjnych: tyko biblioteki publiczne udostępniają rocznie ponad 130 mln książek i innych rodzajów dokumentów.

Nie tylko dane statystyczne ukazują znaczeniu bibliotek. W bibliotekach zachodzą głębokie zmiany funkcjonalne i organizacyjne. Dziś biblioteki to piękne, nowoczesne przestrzenie, oferujące różnorodne usługi tradycyjne i wykorzystujące nowe technologie cyfrowe, wykształceni, kreatywni bibliotekarze. Nowe formy relacji użytkownik – biblioteka pozwalają lepiej dostosować ofertę usług bibliotecznych do zróżnicowanych oczekiwań odbiorców. Coraz powszechniejsze są jednostkowe czy cykliczne imprezy, spotkania, dyskusje, debaty, happeningi, gry miejskie, będące okazją do lepszego rozpoznania i zaspokojenia potrzeb środowiskowych, wzbogacenia repertuaru usług biblioteki, promocji biblioteki. Stanowią także sposobność do zainicjowania partnerstw użytkownik /grupy użytkowników – bibliotekarz.

W ubiegłym roku, podczas Światowego Kongresu IFLA we Wrocławiu, IFLA rozpoczęło nowy program pod nazwą Global Vision, którego celem jest wytyczenie nowych kierunków działalności bibliotek w oparciu o opinie bibliotekarzy i użytkowników bibliotek z całego świata. Wyniki badania ankietowego obejmującego wszystkie kontynenty pokazały, że bez względu na region świata, rodzaj biblioteki czy doświadczenie zawodowe, wszyscy podzielają przekonanie o niesłabnącej wartości i roli bibliotek. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zachęca także polskich bibliotekarzy do włączenia się do dyskusji o obecnej kondycji i kierunkach rozwoju bibliotek w Polsce poprzez debaty, warsztaty, wymianę opinii.

Tysiące okolicznościowych wydarzeń organizowanych w Tygodniu Bibliotek w całej Polsce świadczą o niesłabnącej sile współczesnych książnic. Imprezy w atrakcyjny sposób prezentujące działalność bibliotek, przyciągające uwagę lokalnych społeczności i mediów zyskują bibliotekom i bibliotekarzom przyjaciół, poszerzają krąg sprzymierzeńców, partnerów. Stanowią także nasz wkład w globalnej dyskusji o obecnej kondycji i przyszłości bibliotek.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprez Tygodnia Bibliotek 2018, zwłaszcza członkom lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, życzę sukcesów i satysfakcji z wykonanej pracy.

Zachęcam do nadsyłania relacji z obchodów Tygodnia Bibliotek do zamieszczenia na portalu SBP na adres redakcja@sbp.pl. Najlepsze wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek będą nagrodzone w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 

 

W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska
Przewodnicząca

8 maja 2018 r.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP