Polecamy
Renata Ciesielska-Kruczek 32,00 PLN 38,00 PLN

Autorka publikacji zachęca wszystkich czytelników, naukowców, bibliotekarzy, zapalonych... więcej >

Urszula Kozioł bohaterką tegorocznej Alei Pisarzy w Oświęcimiu

Data dodania: 13.05.2018

Urszula Kozioł bohaterką tegorocznej Alei Pisarzy w Oświęcimiu

Aleja Pisarzy przy oświęcimskiej Bibliotece jest projektem realizowanym od 2012 r. Ma on na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają dedykowaną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do naszego miasta wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa.

W piątek, 18 maja 2018 r. o godzinie 18:00 będzie miała miejsce kolejna odsłona. Tym razem zaproszenie do tego zacnego grona przyjęła Urszula Kozioł, poetka, prozaiczka, felietonistka, autorka form dramatycznych, w tym inscenizacji dla dzieci oraz monodramów.

Poezja Urszuli Kozioł w jakiś zadziwiający i piękny sposób nie ulega czasowi. Pomiędzy wierszami
z pierwszych tomików („Gumowe klocki”, 1957; „W rytmie korzeni”, 1963; „Smuga i promień”, 1965),
a wierszami z wydanych ostatnio „Ucieczek” (2016) czy „Klangoru” (2014) – przebiega mocna nić pokrewieństwa i najlepiej pojętej ciągłości. Poetka ta wypracowała sobie własny, niepowtarzalny styl poetycki, odporny na chwilowe mody i ciekawostki, który pozwala jej skupić się wyłącznie na tym, co dla niej najważniejsze. A przecież o to w końcu chodzi w prawdziwej poezji. Tym najważniejszym jest dla niej zestaw podstawowych pytań egzystencjalnych o czas, sens życia i przemijania, niepowtarzalność
i kruchość indywidualnego ludzkiego losu. Mimo pozornej lekkości nie jest to poezja błaha ani banalnie pogodna, można by ją raczej określić mianem „ciemnej sielanki”, z ostrym, bolesnym konfliktem pomiędzy nadwrażliwym ja lirycznym, a szorstkim i nieoswojonym światem.

Urszula Kozioł jest również autorką autobiograficznej prozy, tomu opowiadań oraz szeregu utworów dramatycznych. Wielokrotnie nagradzana (m. in. nagroda Fundacji Kościelskich – 1969, nagroda Silesiusa – 2011), kilkakrotnie nominowana do nagrody Nike, nieustannie podziwiana i czytana – jest Urszula Kozioł jednym z najciekawszych zjawisk poetyckich w naszej literaturze ostatniego półwiecza.

Pisywała również pod pseudonimami Antoni Migacz, Mirka Kargol, Faun, U.K., Uka. Debiut książkowy Urszuli Kozioł miał miejsce w 1957 roku, co pozwala identyfikować ją z tzw. pokoleniem "Współczesności" (tym, do którego należał m.in. Stanisław Grochowiak). Poetka od lat współpracuje
z wrocławskim miesięcznikiem "Odra", zaś od 1972 sprawuje w nim stanowisko kierownika działu literackiego. Jest przede wszystkim poetką, chociaż ma w dorobku również interesującą prozę autobiograficzną - "Postoje pamięci", gdzie historia rozpoczyna się od przedwojennego dzieciństwa.

Projekt Aleja Pisarzy jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule zasiadają: prof. Michał Rusinek - Prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ, prof. Krzysztof Zajas - pisarz i pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ, prof. Jarosław Fazan - pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ oraz Janusz Chwierut - Prezydent Miasta Oświęcim. Do tej pory swoje tablice w Oświęcimiu odsłonili już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska i Mariusz Szczygieł.

Wydarzenie rozpocznie, 18 maja, o godz. 18:00, odsłonięcie płyty dedykowanej Urszuli Kozioł, po którym odbędzie się spotkanie autorskie z poetką w bibliotecznej Auli. Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy do wspólnego spędzenia wieczoru w świecie poezji i twórczości Urszuli Kozioł.

Oświęcimska Aleja Pisarzy cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem lokalnej społeczności i jest doceniana przez środowiska literackie. Tegoroczna uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem Jacka Krupy - Marszałka Województwa Małopolskiego i Janusza Chwieruta - Prezydenta Miasta Oświęcim. Patronat nad wydarzeniem objęły: Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Instytut Książki, Radio Kraków, Poradnik Bibliotekarza, Bibliotekarz, Nowe Książki, Lustro Biblioteki, Biblioteka Publiczna, Fakty Oświęcim, Głos Ziemi Oświęcimskiej, Radio Oświęcim, InfoBrzeszcze i 2Bstyle.

 

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI Oświęcim

mbp-oswiecim.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP