Polecamy
Dorota Siwecka 48,00 PLN

Publikacja dostępna także w IBUK oraz IBUK Libra Niniejsza książka stanowi analizę zaleceń i... więcej >

Dziady Kultury. Protest pracowników kultury w Małopolsce, 18 maja 2018 r., Kraków

Data dodania: 14.05.2018

Dziady Kultury. Protest pracowników kultury w Małopolsce, 18 maja 2018 r., Kraków

W piątek 18 maja 2018 r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie zostanie przeprowadzony strajk ostrzegawczy. Po wyczerpaniu prawnych środków zagwarantowanych pracownikom w Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i prowadzonych rokowaniach oraz mediacji mediatora z listy Ministerstwa Pracy podpisano protokół rozbieżności. Ustawa daje prawną możliwość przeprowadzenia strajku ostrzegawczego w sytuacji braku porozumienia. Jednocześnie w piątek 18 maja 2018 r. o godz. 18.00 podczas otwarcia Nocy Muzeów w Krakowie (przed Muzeum Archeologicznym w Krakowie, ul. Senacka 3) zostanie przeprowadzona akcja informacyjno-protestacyjna polegająca na zorganizowaniu pikiety przez pracowników kultury – bibliotekarzy, muzealników i filharmoników.

Uczestnicy kolejny już raz będą domagali się szacunku do swoich zawodów, godnych płac, adekwatnych do obowiązków i wypracowanych sukcesów. Tego dnia protestujące małopolskie instytucje kultury zostaną oflagowane, a pracownicy wspierający akcję będą mieli przypięte emblematy „Dziady Kultury”.

A oto przykładowe hasła z transparentów:

  • „Kraków = Miasto Literatury. Bibliotekarz = Dziad Kultury”,
  • „W butach dziury – to pracownik kultury”,
  • „Bibliotekarze nie mole, książkami się nie najedzą”,
  • „Jesteśmy autorami sukcesu małopolskiej kultury. Za friko”,
  • „Muzealnicy, to nie zabytki i jeść muszą”,
  • „»Uznaniem« Marszałka »szacunkiem społecznym« nie nakarmię dzieci”,
  • „Nie chcemy zabytkowych pensji”,
  • „Sama satysfakcja z pracy już nie wystarczy. Chcemy też gratyfikacji”,
  • „Tworzymy i wspieramy kulturę, na uczestnictwo w niej już nas nie stać”.

Protestujący spotkają się w jednym celu – będą domagać się wyrównania wieloletnich dyskryminacji płacowej pracowników instytucji kultury w Małopolsce. To dzięki codziennej pracy, zaangażowaniu, doświadczeniu, kreatywności oraz chęci podejmowania wyzwań przez pracowników kultury – instytucje, w których pracują, zyskały uznanie w kraju i poza jego granicami.

Wśród instytucji kultury, dla których organizatorem jest Województwo Małopolskie najgorszą sytuację mają pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – instytucji cieszącej się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wśród czytelników. W 2017 r. odnotowano 450 tysięcy odwiedzin w czytelniach i wypożyczalniach, 35,5 tysiąca osób gościło w bibliotece podczas zorganizowanych imprez i wydarzeń kulturalnych. Aby sprostać potrzebom odwiedzających bibliotekarze pracują w systemie zmianowym (od 7.30 do 21.00) oraz w soboty i niedziele. W pozostałych instytucjach kultury sytuacja jest podobna.

Od wielu już lat pensje bibliotekarzy, muzealników w minimalnym stopniu umożliwiają zaspokojenie potrzeb codziennego życia. Około 20% pracowników otrzymuje płace nieznacznie wyższe niż płaca minimalna – 1 600 zł netto. Równie frustrująca sytuacja jest wśród pracowników z wieloletnim stażem, ich wynagrodzenie po wielu latach pracy jest niewiele większe. Nieomal wszyscy pracownicy merytoryczni tych instytucji ma wykształcenie wyższe, część posiada tytuł doktora lub doktora habilitowanego i ukończone studia podyplomowe oraz dorobek naukowy. Tymczasem ich wynagrodzenie nie odzwierciedla tego np. pensje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej są najniższe spośród bibliotek wojewódzkich w Polsce. Oferta kulturalno-edukacyjna przygotowana w naszych instytucjach (m.in.: festiwale, wystawy, spotkania autorskie, zajęcia i szkolenia integracyjne dla wszystkich grup wiekowych), którą przygotowują jest bogata i dynamicznie dostosowywana do potrzeb odbiorców. Pracownicy instytucji kultury mówią „Czas nas docenić! Chcemy podniesienia wynagrodzeń zasadniczych o przynajmniej 500 zł”.

Więcej informacji : www.dziadykultury.wordpress.com


Akcja organizowana przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Narodowe w Krakowie przy wsparciu Zarządu Regionu Małopolskiej Solidarności.

Dlaczego?

Chociaż nasze instytucje są tłumnie odwiedzane i pracujemy w systemie zmianowym siedem dni w tygodni, to od wielu lat:

  1. Nasze pensje nie umożliwiają zaspokojenia podstawowych potrzeb codziennego życia.
  2. Nadal istnieją spore dysproporcje między wynagrodzeniami w wojewódzkich instytucjach kultury. Różnica między średnimi zarobkami w poszczególnych instytucjach to ok. 2 tys. zł.
  3. Nasze pisma i protesty dotyczące zakończenia wieloletniej dyskryminacji finansowej wynagrodzeniach odnoszą znikome efekty.

Nasze postulaty: Domagamy się podjęcia pełnej, poważnej, wspartej rzeczowymi argumentami dyskusji na temat naszych płac oraz wdrożenia systemowych rozwiązań kwestii płacowych w naszych instytucjach. Podtrzymujemy żądanie 500 zł podwyżki wynagrodzenia zasadniczego na etat od 1 stycznia 2018. Nasza praca jest tego warta!

Paski z płacami pracowników w WBP w Krakowie / 2018 

Informacja: Jacek Szczęsnowicz / Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie / Wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Bibliotek Publicznych

Zdjęcia: www.dziadykultury.wordpress.com


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP