Polecamy

Wernisaż w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Województwo: lubuskie
Data dodania: 18.05.2018

Czternastolatki sposób na życie

- Miałam sześć lat, gdy tata zapisał mnie na zajęcia plastyczne. To była dla mnie świetna zabawa. A jak miałam dziesięć lat poczułam, że rysowanie będzie moim sposobem na życie - mówiła Aleksandra Kujawska podczas otwarcia swojej pierwszej, indywidulanej wystawy w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej.

Obecnie Aleksandra Kujawska ma 14 lat. I każdą wolną chwilę spędza przy rysowaniu.  Tworzy ilustracje do książek, wymyśla postacie i ich historie.
– Pomimo, że moi bohaterowie żyją tylko na papierze, jestem bardzo z nimi zżyta – mówi.   

Na wystawie, która otwarto 10 maja 2018 roku, można podziwiać też batiki, malarstwo i kompozycje wykonane różnymi technikami plastycznymi. Prace powstały podczas zajęć w pracowni plastycznej w gorzowskim Młodzieżowym Domu Kultury. – Ola zawsze pracuje z zapałem, ale i wielką radością – zapewnia jej instruktorka Małgorzata Całus-Jarno. – I jestem pewna, że kiedyś o Oli usłyszymy. Może będziemy podziwiać ją w galeriach, a może kupimy książki z jej ilustracjami… 

Za rok uzdolniona nastolatka skończy gimnazjum. Potem planuje naukę w gorzowskim liceum plastycznym.  Dzięki nagrodzie, która zdobyła w konkursie plastycznym dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego „Arktyka”, jest już zwolniona z egzaminu z malarstwa. – Po maturze na pewno wybiorę studia plastyczne - mówi. - Kiedyś myślałam  jeszcze o weterynarii,  bo zwierzęta też są dla mnie ważne. Ale wolę je rysować niż leczyć.

Wystawę Aleksandry można oglądać do 11 czerwca w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Łokietka 20 a. Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących  ogólnopolskim obchodom Tygodnia Bibliotek.  

Hanna Ciepiela

fot. Aleksandra Czarnecka

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP