Polecamy
Paulina Motylińska 28,00 PLN 35,00 PLN

Monografia poświęcona informacji zdrowotnej została przez Autorkę bardzo starannie przygotowana... więcej >

9. Spotkanie kulturalno-oświatowe dla bibliotekarzy gminy i powiatu polickiego w Tygodniu Bibliotek 2018

Data dodania: 22.05.2018

Koło nr 11 Oddziału Szczecińskiego SBP we współpracy z Biblioteką im. M. Skłodowskiej-Curie w Policach i Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie,  zorganizowało 14 maja 2018 w Dziale Regionalnym - w ramach obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek -  9. spotkanie kulturalno-oświatowe dla bibliotekarzy z bibliotek, publicznych, szkolnych z terenu gminy i powiatu polickiego.  

Hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA” stało się inspiracją dla tematu szkolenia - „Komiks w edukacji humanistycznej i czytelniczej w bibliotekach oraz nowinki przydatne w pracy bibliotekarza i nie tylko…”, które poprowadziła, już po raz piąty, pani Marta Kostecka - bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, przewodnicząca Oddziału Szczecińskiego SBP i członkini Komisji Komunikacji Społecznej przy Zarządzie Okręgu Zachodniopomorskiego SBP. Celem szkolenia  była prezentacja najnowszych trendów z zakresu edukacji humanistycznej i czytelniczej, nowinek technologicznych. Spotkanie było owocem współpracy bibliotek i kół OZ SBP, a także świetną okazją do integracji środowiska polickich bibliotekarzy.

Komiks obecnie przechodzi renesans dzięki nowym technologiom. Jest popularny na całym świecie. Stał się inspiracją do pisania powieści i tworzenia filmów. Ma swoich zwolenników wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Po tę formę ekspresji twórczej sięga coraz  więcej twórców. Wśród polskich miłośników komiksów cenione są m. in. klasyczne serie Kaczora Donalda, Batmana, Thorgala.  Obecnie komiksy stały się lekturami w szkołach podstawowych -  Kornela Makuszyńskiego „120 przygód Koziołka Matołka”, czy "Szkoła latania" Christy.  Dla bibliotekarzy komiks jest nie tylko inną formą wydawniczą, ale stał się źródłem badań i narzędziem do prowadzenia ciekawych zajęć i warsztatów.

Pani Marta Kostecka zaprezentowała uczestniczkom szkolenia wyniki swoich badań dotyczących czytelnictwa komiksów w polskich bibliotekach. Dane zostały zebrane zarówno wśród internautów, jak i w bibliotekach udostępniających komiksy. Jedną z prezentowanych bibliotek była Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, w której strukturach działa filia nr 28 posiadającą wyodrębnioną kolekcję komiksową dla osób dorosłych. 

Spotkanie było bardzo interesujące i mamy nadzieję, że stanie się inspiracją dla bibliotekarzy i zostanie wykorzystane jako forma w pracy  z czytelnikiem.  W wydarzeniu wzięło udział 15 bibliotekarzy. 

 

Oprac.i fot.:  Elżbieta Kacprzak / Przewodnicząca Koła 11 Police OZ SBP

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP