Polecamy
25,00 PLN

Kolejny, szesnasty, tom serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”... więcej >

Noc Bibliotek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Data dodania: 04.06.2018

Noc Bibliotek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie zapraszają czytelników, sympatyków, mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny z rodzinami, przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi, indywidualnie i grupowo na

IV OGÓLNOPOLSKĄ NOC BIBLIOTEK
9 czerwca 2018 r. 
WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, ul. Narutowicza 4

 

Noc Bibliotek to ogólnopolska, wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki, jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.

Tej nocy czekamy na czytelników z mnóstwem atrakcji – u nas każdy znajdzie coś dla siebie!

A w programie:

15.30 Muzyczny podwieczorek – Lubloco – grupa perkusyjna /dziedziniec/

Lubloco to warsztatowa grupa perkusyjna działająca w Lublinie od 2016 roku. W jej repertuarze znajdują się gorące brazylijskie rytmy - congo, côco, samba reggae oraz samba funk. Grupa Lubloco jest prowadzona przez Rafała Maja, członka zespołu Sambasim. Lubloco to energetyczna bomba w miejskiej dżungli!

 


fot. Ala Siudem

 

16.00 – 21.00 Noc Gier Planszowych – rozgrywki dla małych i dużych /Czytelnia Naukowa, Informatorium, I p./

Z okazji Nocy Bibliotek, wspólnie z naszym partnerem Fundacją Animatorów i Twórców Kultury TRACH, przygotowaliśmy dla Was aż 5 godzin dobrej zabawy. Spotkanie będzie okazją do zagrania w gry planszowe oraz wzięcia udziału w turnieju z nagrodami. Pojawią się takie tytuły jak: „Literaci Lubelszczyzny”, „Lublin 1317-2017”, „Talizman”, „Wsiąść do Pociągu”, „Carcassonne”, „Dixit", „Azul”, „Magic Maze”, „Tajniacy”, „Decrypto”, „Cyklady”, „Sen”, „Dobble”, „NMBR9”, „Odlotowy wyścig”, „Klask”, „Przebiegłe wielbłądy”, „5 sekund” i wiele innych. Łącznie na imprezie będzie można zagrać w 70 różnych gier, zarówno dla graczy zaawansowanych, jak i amatorów, do grania w pojedynkę i grupowo.

W sposób szczególny zapraszamy całe rodziny. Gry planszowe to fantastyczna forma spędzania wolnego czasu i integracji. To jednocześnie okazja do ćwiczenia posiadanych umiejętności i zdolności oraz sposób na zdobycie zupełnie nowych doświadczeń. Planszówki rozwijają, uczą i bawią. Nie wierzysz? Sprawdź sam!

16.00 – 18.30 Nocą w bibliotece buszują Indianie – przyjdź i zobacz, co się stanie /Oddział dla Dzieci, parter/

- zostań Indianinem – malowanie twarzy, tworzenie pióropusza
- budowanie tipi
- poznaj swoje zmysły – słuch, dotyk, wzrok – gry i zabawy
- pokonaj strach – nocna wyprawa po bibliotece
- zajęcia plastyczne
- nocne czytanie

17.00 – 18.00 Photony i ozoboty – edukacyjne roboty – pokazy /hol, parter/

Photon to stworzony w Polsce robot-zabawka, laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Microsoft Imagine Cup 2015, Technotalenty 2015. Robot, którym steruje się za pomocą aplikacji zainstalowanej na tablecie lub smatfonie, w bardzo prosty sposób uczy dzieci programowania oraz logicznego myślenia. Photon potrafi wykrywać przeszkody, wyczuwać dotyk, wydawać dźwięki i reagować na nie. Dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Photony uczą dzieci programowania w bibliotekach województwa lubelskiego.

Ozobot - mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Zdobywca tytułu Zabawka Roku 2016 w Polsce, a także zdobywca głównych nagród w kategorii „Best Robot” na międzynarodowych targach w USA: „Consumer Electronics Show” w 2015 r. oraz „International Toy Fair” w 2014 r. Ozobot zabiera dzieci (w wieku od 5 lat) w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub tablecie) dzieci programują zadania, które wykonuje robot.

17.00 – 19.00 English Club Paddington – zabawa, nauka, quizy /hol, parter/

English Club Paddington - szkoła języka angielskiego z (UWAGA!!!) kawiarnią, bawialnią, miejscem na warsztaty, szkolenia, kursy specjalistyczne, organizowanie urodzin i innych imprez. Podczas Nocy Bibliotek będzie można spróbować swoich sił w zabawach i quizach językowych.

18.30 Gwiazda wieczorową porą – Tomasz Zimoch – dziennikarz i komentator sportowy /Galeria Biblioteki, II p./

Tomasz Zimoch – jeden z najbardziej rozpoznawanych komentatorów sportowych. Znany z żywiołowych relacji z imprez sportowych i bardzo emocjonalnych komentarzy. Zapamiętany szczególnie z meczu między Widzewem Łódź a Brøndby Kopenhaga z 1996, kiedy w końcówce spotkania krzyczał do tureckiego sędziego Ahmeta Çakara – „Panie Turek, niech pan tu kończy to spotkanie!”. W 2009 roku otrzymał najważniejszą dla radiowca nagrodę - Złoty Mikrofon.

20.00 Męskie gadanie… o literaturze. Kaliszuk – Niewiadomski – Szczerbakiewicz /Galeria Biblioteki, II p./

Andrzej Niewiadomski, Rafał Szczerbakiewicz oraz Przemysław Kaliszuk w sobotni wieczór przeprowadzą męską rozmowę o najnowszej literaturze polskiej. Porozmawiają o tym co się wydaje, co się sprzedaje, a co się czyta. O poezji, literaturze popularnej i wysokiej, esejach, reportażach, biografiach, a także nagrodach literackich Powiedzą co ich zauroczyło, zaskoczyło, czego się spodziewali, a co ich rozczarowało.

dr Przemysław Kaliszuk – znawca prozy nowoczesnej i najnowszej. Interesuje go pogranicze kultury wysokiej i popularnej. Zajmował się twórczością Stanisława Lema. Pracuje w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku.

dr hab. Andrzej Niewiadomski – poeta, eseista, krytyk, badacz literatury, redaktor. Pracownik naukowy UMCS w Lublinie, kierownik Zakładu Literatury XX i XXI wieku. Autor dziesięciu tomów poezji, książek literaturoznawczych, eseju „Mapa. Prolegomena” (Lublin, 2012), licznych artykułów i szkiców. Współzałożyciel i redaktor literacki Kwartalnika Literackiego „Kresy” w latach 1989–2010.

dr hab. Rafał Szczerbakiewicz – pracuje w Zakładzie Literatury XX i XXI wiek. Kierownik Studiów Doktoranckich IFP UMCS. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu literatury, eseistyki nowoczesnej i szeroko pojętej kultury popularnej. Interesuje go obecność mitu śródziemnomorskiego w kulturze (m.in. monografia o Janie Parandowskim). Zajmuje się pograniczem między tzw. literaturą wysoką a kulturą popularną (utopia, fantastyka, kryminał) i ideologią. Bada wpływ kina i muzyki popularnej na nowoczesną kulturę.

Atrakcje:
  • dostępność agend Biblioteki
  • gra w klasy /dziedziniec/
  • studnia literacka /dziedziniec i hol/
  • upominki od Dyskusyjnych Klubów Książki /Wypożyczalnia i hol/
  • wystawa publikacji sportowych /hol/
  • skąd Jesteś? – zaznacz swą obecność na mapie! /hol/
  • „Flirt z Niepodległą” /hol/
  • XIV Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli /Galeria Biblioteki/
  • małe co nieco /hol/

 

Kontakt:

Informacje ogólne dot. Nocy Bibliotek

Joanna Chapska - tel. 81-528-74-22

 

Oddział dla Dzieci WBP

Magdalena Morek i Joanna Żelazowska - tel. 81-528-74-42


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP