Polecamy
55,00 PLN

Książkę tworzą trzy merytorycznie wyróżniające się części: prezentacja unikalnej... więcej >

Wygrane marzenia – Finał XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło”

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 05.06.2018

29 maja 2018 nagrodziliśmy młodych twórców -  laureatów XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle. Uroczysty Finał odbył się na Sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury – współorganizatora imprezy.

W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 278 osób, które nadesłały 554 prace, a nagrodzonych zostało 38 laureatów. Ceremonię wręczenia nagród poprowadziły Aleksandra Dacyl, wieloletni juror Konkursu i Dorota Woźnica, pełniąca obowiązki dyrektora  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech podziękowała młodym twórcom za udział w Konkursie i chęć dzielenia się swoim widzeniem świata poprzez twórczość literacką. Grzegorz Kociuba, poeta, krytyk literacki, polonista - przewodniczący jury, zauważył że wieloletnie niesłabnące zainteresowanie Konkursem  świadczy o tym, że młodzi ludzie potrzebują literatury, a literatura potrzebuje młodych, którzy wnoszą swoją indywidualność w literackie opowiadanie świata wciąż od nowa. Zwrócił uwagę na zaskakująco wysoki poziom nadsyłanych prac oraz większe zainteresowanie młodzieży literaturą z pogranicza gatunków, zahaczających o reportaż i eseistykę. Jedną z cech tegorocznych utworów, którą, według niego, warto wyróżnić jest odwaga bezkompromisowego mówienia o sprawach trudnych i bolesnych, nie po to, żeby „dołować”, ale wskazywać na to, co wymaga naprawy.

Mariusz Kalandyk, poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny rzeszowskiego „Kwartalnika Edukacyjnego”, doktor nauk humanistycznych, członek jury, stwierdził że literatura ma określone obowiązki w określonym czasie.  Obowiązkiem młodego pokolenia literackiego jest przyglądanie się rzeczywistości i  prawo do jej oceny. Oryginalność w twórczości osiąga się przez dziwienie się rzeczywistością, znajomość konwencji i umiejętność ich wykorzystania, wtedy można pozwolić sobie na zabawę z konwencjami.

Jan Tulik poeta, prozaik, dramaturg, eseista, członek jury, skupił się na poezji: O poezji można powiedzieć, że wiemy czym nie jest. Zauważył dwie grupy utworów - poprawnie skonstruowane teksty, ale bez lirycznej nuty oraz liryczne wiersze ale nie zawsze dopracowane warsztatowo. Jego zdaniem liczy się tekst, a nie ozdobniki, bo sztuka to bezinteresowna forma działania duszy, umysłu i serca.

Nagrody wręczali Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech, jurorzy Grzegorz Kociuba, Mariusz Kalandyk i Jan Tulik. Galę wręczenia nagród uświetniły występy młodych artystów z Jasielskiego Domu Kultury. Uczestnicy finału mieli okazję wysłuchać nagrodzonych wierszy i fragmentów prozy w wykonaniu recytatorów Sceny Słowa JDK: Natalii Żegleń, Zuzanny Bernackiej, Izabeli Dubiel, Jonatana Maciejowskiego i Katarzyny Lechowskiej. Wysłuchali piosenek w interpretacji wokalistów: Aleksandry Sieńkowskiej i Krystiana Bąka oraz obejrzeli układy choreograficzne tancerzy z zespołu R-Revolution: Damiana Armaty, Natalii Baran, Oliwii Baran, Miłosza Daty, Oliwii Dębskiej, Klaudii Głąb, Martyny Głąb, Zuzanny Hap, Julii Koś, Gabrieli Śnieżek, Ewy Tuchowskiej i Justyny Węgrzyn.

Uczestnicy gali obejrzeli konkursową wystawę.

Współorganizatorem Finału był Jasielski Dom Kultury.

Gratulujemy wszystkim laureatom. Jak napisała jedna z laureatek Kornelia Mikrut, jaślanka w nagrodzonym utworze Wygrane marzenia: „Nie ma rzeczy niemożliwych, a marzenia są po to, żeby je realizować.”

Lista laureatów dostępna jest na stronie MBP w Jaśle :

https://strona.mbp.jaslo.pl/pl/a/Konkursy-Wygrane-marzenia-Final-XXIII-Ogolnopolskiego-Konkursu-Literackiej-Tworczosci-Dzieci-i-Mlodziezy-Liryczne-JasloPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP