Polecamy
Sarah Skumanov 11,00 PLN 25,00 PLN

Manga dostępna jest na polskim rynku od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie wydawcy mangi w... więcej >

6. Środa Bibliotekarska, Książnica Pomorska w Szczecinie 30.05.2018 – relacja

Data dodania: 08.06.2018

6. Środa Bibliotekarska, Książnica Pomorska w Szczecinie 30.05.2018 – relacja

30 maja w Sali im. S. Badonia w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbyło się szóste spotkanie z cyklu „Środy bibliotekarskie”, którego bohaterem był prof. zw. dr hab. Edward Rymar, wieloletni dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pyrzycach (1961–2002) – wyróżniony m.in. Honorową Odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (1980). Historyk--mediewista i regionalista – zajmuje się głównie średniowiecznymi dziejami Nowej Marchii i Pomorza, szczególnie ziemi pyrzyckiej, genealogią dynastyczną, a także prawno-politycznymi stosunkami Polski i Niemiec. Autor licznych publikacji dotyczących historii Pomorza Zachodniego, a także inicjator i aktywny uczestnik życia społecznego i kulturalnego Pyrzyc. Wydarzenie moderowała Cecylia Judek – sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej.

Na spotkanie z profesorem Rymarem – znanym retorem i gawędziarzem – przybyła liczna grupa bibliotekarzy oraz przyjaciół i miłośników profesorskich gawęd. Blisko dwie godziny wypełniły opowieści z czasów minionych, o trudnej pracy na „ziemiach odzyskanych”, kontaktach ze służbą bezpieczeństwa, fascynacjach i pasjach naukowych, a także diecie.

Panie Profesorze – ad multos annos! Dziękujemy!

Fot.: Jan Surudo.
Tekst: Sylwia Wesołowska.
 Cykl – Środy Bibliotekarskie
Wydarzenie nawiązuje do tradycji tzw. „czwartków bibliotekarskich” – spotkań bibliotekarzy organizowanych w latach 60. i 70. XX w. przez dyrektora S. Badonia w szczecińskiej bibliotece, reaktywowanych w 2015 roku. Cykl ma charakter integracyjny i międzypokoleniowy. W swym założeniu ma zachować i udokumentować pamięć o pracy bibliotek i ludzi, którzy je tworzyli na obszarze Pomorza Zachodniego. Wydarzenie objął patronatem Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP w Szczecinie.

Spotkanie 6:
„Profesor Edward Rymar – bibliotekarz, historyk, regionalista”

30 maja 2018, Książnica Pomorska, Sala im. Stanisława Badonia Czytelni Pomorzoznawczej.

Linki:
Edward Rymar / Encyklopedia Pomorza Zachodniego [online] http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Edward_Rymar.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP