Polecamy
79,00 PLN 99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0 21... więcej >

Z kroniki koła kłodzkiego SBP

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 25.06.2018

W czwartek 21 czerwca, środowisko bibliotekarskie gościło w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu. W ramach działalności koła kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 12 osób wzięło udział w cyklicznym posiedzeniu, szkoleniu zawodowym oraz warsztatach.

 

Podczas posiedzenia, przewodnicząca Koła Mariola Huzar (dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko) przedstawiła relację Telewizji Kłodzkiej z 6. Powiatowego Dyktanda SBP, w którym udział wzięło 50 osób z terenu województwa dolnośląskiego.

 

Także, do Stowarzyszenia przyjęto nowego członka, panią Izabelę Mucha z Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojciechowicach, która jest pracownikiem książnicy od 2011 roku.

 

Rozmawiano na temat planu działalności koła kłodzkiego, którego harmonogram obejmuje zadania organizacyjne, działalność szkoleniową i edukacyjną oraz wydarzenia popularyzatorskie i integracyjne. Przed nami wrześniowy rajd turystyczny na Borówkową w gminie Lądek Zdrój, podczas którego będziemy gościć koleżanki i kolegów z koła ząbkowickiego.

 

Przewodnicząca Koła poinformowała o projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek” – wyprawki czytelnicze dla 3-latków w bibliotekach, którego operatorem jest Instytut Książki. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 500 bibliotek. Czekamy na wyniki naboru.

 

Na szkoleniu zawodowym, instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Anna Karolewicz omówiła temat „Pomiędzy tradycją a postępem – miejsce biblioteki publicznej dzisiaj”. Dziś biblioteki nie mogą być już tylko księgozbiorem. W pierwszej lepszej znajdziesz czytelnię ze stanowiskami komputerowymi, gdzie poszperasz w necie. Wypożyczanie płyt audio, filmów czy gier planszowych też już nie budzi zaskoczenia. Biblioteka dziś, to centrum kultury, gdzie mieszkańcy mogą wziąć udział w spotkaniach autorskich, klubach dyskusyjnych, debatach, wykładach czy warsztatach. Czy to Kłodzko, Szczytna czy Ołdrzychowice Kłodzkie, biblioteki już nie pełnią tej samej roli, co 10 czy 100 lat temu. Dziś biblioteki są otwarte dla wszystkich poszukujących kultury, wiedzy, przestrzeni do działania i społeczności, do której można przystąpić. Zapraszamy!

 

W trzeciej części, bibliotekarka Ewa Włosek poprowadziła warsztaty artystyczne dla środowiska bibliotekarskiego, w temacie „Ikony na drewnie robione metodą decupage”. Na początku nie było łatwo, na zasadzie prób i błędów udało się każdemu wykonać piękną ikonę. Tak pozytywnie nakręcone panie, przystąpiły do wykonania ozdobnych serwet na słoiki z przetworami i nie tylko…

 

-Od dziś będziemy mieli nową ofertę biblioteczną dla cierpliwych czytelników w każdym wieku – podkreślają panie dyrektorki Anna Nowak ze Szczytnej, Klaudia Lutosławska-Nowak z Kłodzka i Mariola Huzar z Ołdrzychowic Kłodzkich.

 

Była to też okazja, aby obejrzeć wystawę starych fotografii mieszkańców wsi…Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP