Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą... więcej >

Warsztaty "Metody pracy z czytelnikiem w wieku dojrzałym. Międzypokoleniowa transmisja wartości", 17.09.2018 r., Warszawa

Data dodania: 29.06.2018

Warsztaty

 Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Główny zaprasza na warsztaty "Metody pracy z czytelnikiem w wieku dojrzałym. Międzypokoleniowa transmisja wartości", które odbędą się 17 września 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy, ul. Meissnera 5. 

 

 Czy jest coś bardziej przyjemnego
niż starość otoczona młodością,

która chce się czegoś nauczyć?
Cyceron
 


Celem szkolenia jest dostarczenie inspiracji, wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu metod pracy z Seniorami. Warsztaty rozwijają umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć z osobami w wieku dojrzałym oraz pokazują różne techniki pracy twórczej na bazie odpowiednio dobranej literatury. Zajęcia zawierają także elementy stymulacji pamięci i rozwoju intelektu. Pokazują, jak aktywnie prowadzić spotkania łączące pokolenia oraz rozwijać międzypokoleniową transmisję wartości.


foto: Pixabay

Warsztaty poprowadzi wg autorskiego programu dr Wanda Matras Mastalerz, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, certyfikowany trener metod stymulacji pamięci i rozwoju intelektu z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.


PROGRAM

1. Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje.

Część szkolenia poświęcona zagadnieniom pracy mózgu i funkcjonowania pamięci w ciągu życia człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wieku dojrzałego. Omówione zostaną różne systemy pamięciowe, procesy kodowania, zapamiętywania, wydobywania informacji z pamięci długotrwałej oraz zapominania. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane formy praktyczne: jak ćwiczyć pamięć, pozytywnie wpływać na jej kondycję oraz dbać o swoje zdolności umysłowe. Omówione zostaną ponadto zniekształcenia w przypominaniu, proces interferencji czyli nakładania się śladów pamięciowych oraz zaburzenia pamięci (spowolnienie poznawcze, amnezje i demencje).

2. Lekcje długowieczności od ludzi żyjących najdłużej

Próba odpowiedzi na pytania: co wpływa na długość naszego życia, co robić aby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym i jak zachować dobrą pamięć? Podstawą do rozmowy stanie się książka Dana Buettnera, długoletniego pracownika National Geographic, który wraz z zespołem lekarzy, antropologów, demografów, dietetyków oraz epidemiologów przemierzył cały Świat by porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wszystkich kontynentów. Odwiedził ludzi, którzy współtworzą unikalne społeczności „Niebieskich Stref". W tych wyjątkowych miejscach połączenie elementów stylu życia, diety, duchowości i filozofii pozwala rdzennym mieszkańcom na osiągnięcie nie tylko zdumiewającego wieku, ale także wyjątkowej jakości życia. Uczestnicy wykładu otrzymają „Dziewięć lekcji długowieczności”, będących swoistym "przepisem" na długowieczność i zachęcających do tworzenia własnych „przyjaznych stref długiego i dobrego życia”.

3. Co czytać aby łatwiej radzić sobie w życiu w wieku dojrzałym?

Prezentacja bogatej literarury polskiej i obcej dedykowanej osobom dojrzałym (sedativa, stimulativa, problematica, sacrum) oraz metod pracy z Seniorami w bibliotece. Miejsce autobiograficznego świadectwa w bilansie życiowym. Rozdziały życia. Pomiędzy generatywnością a stagnacją. Świadectwa czasu wpisane w miejsca na ziemi.

4. Książka łączy pokolenia. Międzypokoleniowa transmisja wartości.

Propozycja programu zajęć dla dzieci i Seniorów zatytułowana „Ocalić od zapomnienia... Narracje autobiograficzne w generatywnych przekazach Seniorów”. Znajomość historii własnej rodziny, szacunek do przodków.

Kosztu udziału w warsztatach to 220 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP) - cena obejmuje serwis kawowy i certyfikat.

>> ZAPISZ SIĘ <<


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP