Polecamy
Katarzyna Biernacka-Licznar 41,00 PLN

Rozprawa jest pierwszym syntetycznym rozpoznaniem recepcji włoskiej literatury dziecięcej w Polsce. Z... więcej >

Seniorzy w świecie finansów

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 02.07.2018

27 czerwca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się uroczyste zakończenie projektu „O finansach... w bibliotece - 5. edycja”.

Jasielska biblioteka znalazła się w gronie kilkudziesięciu bibliotek z całej Polski, które zakwalifikowały się do udziału w projekcie. Jego głównym celem był wzrost wiedzy ekonomicznej u osób powyżej 50. roku życia, zwiększenie umiejętności  korzystania z nowoczesnych produktów i usług finansowych oraz wzmocnienie uczestnictwa w życiu społecznym. Uczestniczenie w kursie nie tylko pomogło zorientować się w problematyce związanej z bankowością i ubezpieczeniami, ale też pozwoliło na zdobycie narzędzi, które umożliwiają swobodne poruszanie się we współczesnym świecie finansów.

Tematy poszczególnych zajęć poruszały kwestie podstawowe, bardzo istotne i powiązane z życiem codziennym, co pozwoliło uczestnikom poczuć się bardziej świadomymi odbiorcami usług finansowych. Kursanci cieszyli się z możliwości cotygodniowych spotkań w naszej Bibliotece  przy kawie,  ciastku i  wspólnych rozmowach.

Nasz projekt obejmował osiem spotkań, jedno organizacyjne, pięć edukacyjnych modułów z wykorzystaniem platformy e-learningowej i dwa kończące jego realizację. Każde szkolenie dotyczyło innej tematyki m.in. racjonalnego zarządzania budżetem domowym, zakładania konta internetowego, robienia przelewów  i zakupów w sieci, lokat i kredytów, bezpieczeństwa wypłat z bankomatów, ubezpieczeń czy wpływu Narodowego Banku Polskiego na nasze codzienne życie. Uczestnicy poznali wiele praktycznych stron internetowych np. strony demo banków czy adresy  instytucji do jakich mogą się zwrócić, gdy łamane są ich prawa. Poszerzyli wiedzę, którą jeśli zechcą mogą wykorzystać w przyszłości.

Uroczystość   zakończenia   projektu   rozpoczęła   p.o.   Dyrektor   MBP w Jaśle Dorota   Woźnica,  dziękując   wszystkim za udział i zaangażowanie. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do kursantów wyrażając wdzięczność, że nie obawiali się wyzwań i chcieli poszerzyć swoją wiedzę, by wykorzystać ją w świecie zmieniających się technologii cyfrowych. 

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele  instytucji, które  gościły  uczestników   projektu  -  dyrektor  banku  Piotr Handzel i Stanisław Gacek oraz Weronika Buczyńska z agencji ubezpieczeniowej. Uroczyste wręczenie certyfikatów poprzedziła  prezentacja, ukazująca przebieg kursu.

28 czerwca na spotkaniu  „Podaj dalej”  kończącym 5. edycję projektu „O finansach w bibliotece”, podzieliłyśmy się naszym projektowym sukcesem. Krótkie sprawozdanie z jego przebiegu, przygotowane w formie prezentacji miało zainspirować i zachęcić koleżanki i kolegów z gminnych bibliotek powiatu jasielskiego, do wzięcia udziału w jego kolejnej edycji.

Po realizacji kursu pozostały bardzo miłe wspomnienia i wspólnie zdobyta wiedza, a także chęć do dalszych spotkań w Bibliotece.

Projekt „O finansach w bibliotece – 5. edycja” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP