Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

Światowy Dzień Książki 2011

Data dodania: 14.04.2011

Światowy Dzień Książki 2011

Mało kto by przypuszczał, że data śmierci Miguela de Cervantesa – hiszpańskiego pisarza u nas znanego bardziej z „Don Kichota”, data urodzin i śmierci Szekspira – angielskiego pisarza, a także data śmierci Incy Garcilasa de la Vegi- historyka peruwiańskiego, stała się, najpierw Dniem Książki w Hiszpanii (od 1930 roku) a później po 34 latach świętem książki we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych (około 135 krajów głównie w Ameryce Łacińskiej i na Półwyspie Iberyjskim). W 1995 roku UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Ksiązki i Praw Autorskich.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki w Polsce będzie na pewno miał o wiele skromniejszą oprawę i nie wszędzie będzie zauważalny. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski na obchody krajowe na wspólny wniosek organizacji z branży księgarskiej (wydawcy, hurtownicy, księgarze) przyznał zero (!!!) złotych – podobno zabrakło dwóch punktów do “załapania się”.

Aby czytanie mimo wszystko było przyjemnym i pożytecznym spędzaniem czasu zachęcamy księgarzy – Członków Izby i pozostałe księgarnie, żeby w tym dniu lub innym ustalonym regionalnie czy lokalnie zaakcentować w swej księgarni Światowy Dzień Książki. Plakaty z informacją o tym święcie można nabyć u swego przewodniczącego regionalnego lub w biurze IKP w Warszawie. W miarę możliwości można zorganizować również spotkanie autorskie z pisarzem regionalnym lub lokalnym, głośne czytanie z udziałem znanych osób w lokalnym środowisku, konkursy czy imprezy dla dzieci, odwiedzenie przez przedszkolaków lokalnej księgarni, przygotowanie witryny z okazji Dnia Książki, wprowadzenie 10% rabatu.

Źródło: Izba Księgarstwa Polskiego


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP