Polecamy
23,00 PLN 38,00 PLN

Celem katalogu jest próba stworzenia podstawowego zasobu biblioteki obsługującej dzieci w wieku od 0 do... więcej >

Kongres IFLA 2018, 24-30 sierpnia 2018 r., Kuala Lumpur

Data dodania: 27.08.2018

Kongres IFLA 2018, 24-30 sierpnia 2018 r., Kuala Lumpur

W stolicy Malezji, Kuala Lumpur, pod hasłem Transformacja Bibliotek, Transformacja Społeczeństwa rozpoczął się Światowy Kongres IFLA, czyli najważniejsze międzynarodowe spotkanie bibliotekarzy, będące świetną okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy. 

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich reprezentuje Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP, która wspólnie z dr Zbigniewem Gruszką, członkiem Zarządu Głównego SBP przygotowywać będzie relacje z obrad.

Zapraszamy do lektury. 


Relacja 26.08.2018

W dniach 24-30 sierpnia w Kuala Lumpur odbywa się 84. Światowy Kongres IFLA. Hasłem tegorocznego Kongresu jest „Transform Libraries. Transform Societies” . W nawiązaniu do tego hasła, w większym stopniu niż w ubiegłych latach, społeczny aspekt funkcjonowania bibliotek jest na Kongresie prezentowany w programach wielu sesji na wiele sposobów: od nowych technologii (social media czy archiwizowanie webu), po budownictwo biblioteczne.

Uroczyste otwarcie Kongresu miało miejsce w sobotę 25 sierpnia. W części artystycznej wystąpił zespół taneczny Istana Budaya, który w pięknym, dynamicznym spektaklu przeniósł uczestników Kongresu w wielokulturowy świat Malezji, której mieszkańcami są przedstawiciele wielu kultur i religii: Malezyjczycy, Chińczycy, Hindusi i inni. W części oficjalnej nie zabrakło najważniejszych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Po powitaniu uczestników Kongresu przez prof. Glorię Perez-Salmeron, przewodniczącą IFLA, oraz prezentacji najnowszych działań IFLA przez sekretarza generalnego Geralda Leitnera, zabrała głos Dato’ Nafisah binti Ahmad, przewodnicząca malezyjskiego Komitetu Organizacyjnego Kongresu IFLA w Kuala Lumpur, pełniąca funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Malezji oraz dyrektora malezyjskiej Biblioteki Narodowej. W nagraniu wideo przesłanie przekazał uczestnikom Kongresu premier Malezji Tun dr Mahatir Bin Mohamad. Głos zabrali: mer Kuala Lumpur Sri Haji Mhd Amin Nordin Bin Abd Aziz oraz minister turystyki, sztuki i kultury Mohamaddin Ketapi. Zasadniczy referat wygłosił Sekretarz Generalny Rządu Malezji, Tan Sri dr Ali Hamsa, który przybliżył politykę kulturalną i edukacyjną malezyjskiego rządu, skupiając się głównie na ostatnich inwestycjach w rozwój  bibliotek, zwłaszcza działających w środowiskach wiejskich. W wypowiedziach przedstawicieli rządu Malezji zwraca uwagę nowoczesny sposób postrzegania bibliotek jako głównych instytucji wspierających rządowe programy tworzenia kultury służącej zdobywaniu wiedzy, opartej o ideę uczenia się przez całe życie, na rozwoju czytelnictwa, wzmocnieniu programów edukacji informacyjnej, a sieć biblioteczną tworzy się na zasadzie współpracy w oparciu o nowe technologie informacyjne. Na uwagę zasługują programy rozwoju, dostępu do nowych technologii w bibliotekach wiejskich, których jest ok. 1120, podczas gdy bibliotek publicznych finansowanych ze środków rządowych działa w całej Malezji ok. 336.  Wśród bibliotek akademickich i specjalnych dużą część stanowi sektor prywatny: w Malezji działa 20 bibliotek wyższych szkół państwowych, 69 prywatnych szkół akademickich oraz 387 prywatnych i rządowych szkól półwyższych (colleges) .

Po raz pierwszy od wielu lat uroczystość otwarcia Kongresu zakończyła się punktualnie, pomimo bogatego programu. Wszyscy zabierający głos wykazali się dużą dyscypliną i zwięzłością.

W Kongresie IFLA 2018 bierze udział ok. 3.500 osób ze 112 krajów, co byłoby porównywalne z liczbą uczestników ubiegłorocznego Kongresu we Wrocławiu, gdyby nie fakt, iż wśród uczestników ponad 1000 stanowią bibliotekarze z Malezji (nie licząc wolontariuszy). Stowarzyszenie Bibliotekarzy Malezji otrzymało specjalny grant rządowy, który pozwolił na sfinansowanie połowy kosztów uczestnictwa w Kongresie, a pozostałą część zapłaciły biblioteki, sektor prywatny, władze lub sami uczestnicy. Z tego powodu spotkanie organizowane przez IFLA z tymi, którzy po raz pierwszy biorą udział w Kongresie było wyjątkowo liczne, z dominacją Malezyjczyków. Inaczej niż we Wrocławiu jest zorganizowany wolontariat. Spośród 324 wolontariuszy - wszyscy pochodzą z Malezji, a 80% z nich to pracownicy bibliotek.

Kongres odbywa się w ogromnym, nowoczesnym centrum kongresowym położonym w sercu Kuala Lumpur, otoczony hotelami, słynną 88-piętrową budowlą: bliźniaczymi wieżami Petronas oraz pięknym parkiem.   W Kuala Lumpur Polskę reprezentuje 10 osób: cztery z Biblioteki Narodowej, trzy ze środowiska akademickiego (w tym jedna także bibliotekę uniwersytecką), jedna z Biblioteki Sejmowej, jedna z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  oraz jeden przedstawiciel  Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Więcej o aktywności polskich uczestników na Kongresie IFLA oraz o programie merytorycznym - w następnej relacji.

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska

 

  

 foto: Zbigniew Gruszka


Obrady konferencyjne można śledzić on-line: https://2018.ifla.org/live-streaming-wlic-ifla-2018

Strona internetowa wydarzenia: https://2018.ifla.org/


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP