Polecamy
42,00 PLN

Książka dostępna w serwisie IBUK Niezwykle dynamiczny rozwój komputerowych technologii... więcej >

Narodowe Czytanie 2018 w 100-leciu Niepodległości

Data dodania: 07.09.2018

Narodowe Czytanie 2018 w 100-leciu Niepodległości

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbędzie się w wyjątkowej formule i czytane będą aż dwie lektury. W kulminacyjnym dniu Narodowego Czytania, zaplanownym na 8 września br., uczestnicy akcji przeczytają "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości, która została specjalnie przygotowana z myślą o jubileuszowym roku, i w której znajduje się również fragment Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejscach.

Źródło: oficjalna strona Prezydenta RP


Jak co roku do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania włączą się biblioteki z całej Polski, które zaproszą do wspólnego czytania Przedwiośnia w swoich placówkach. Specjalnie na potrzeby tegorocznej akcji Narodowego Czytania adaptację Przedwiośnia przygotował krytyk literacki, felietonista Andrzej Dobosz, jednak wiele bibliotek deklaruje czytanie fragmentów oryginalnego tekstu Stefana Żeromskiego. 

W mediach społecznościowych pod hasztagiem #narodoweczytanie2018 można znaleźć wiele zaproszeń na wydarzenia organizowane w ramach Narodowego Czytania m.in. przez biblioteki:

 

źródło zdjęć: Instagram


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP