Polecamy
48,00 PLN 65,00 PLN

Tom jest pionierską analizą twórczej działalności „lilipucich” wydawnictw,... więcej >

Spółdzielnia Niewidomych „Nadodrze” w Bytomiu Odrzańskim

Data dodania: 18.04.2011

Spółdzielnia Niewidomych „Nadodrze” w Bytomiu Odrzańskim skupia się nie tylko na produkcji. Zawsze ważni byli pracownicy, dbają o ich zaplecze socjalne, przez lata wspierali inicjatywy kulturalne. Nie zabrakło spółdzielców na „Spotkaniu przy muzyce – Jazz tradycyjny” 14 kwietnia 2011 r. w Klubie muzycznym „Znikający kot” w bibliotece w Bytomiu Odrzańskim , która realizuje projekt „Nagłaśniamy kulturę w bibliotece” – dotowany przez Akademię Filantropii w Polce w ramach programu Rozwoju Bibliotek.
Prezes SN „Nadodrze” Ryszard Woźniak, z sentymentem wspominał lata ’70, kiedy to Zespół Jazzowy niewidomych muzyków zajmował czołowe miejsca na festiwalach w Polsce. Z tych czasów zachowało się 20-minutowe nagranie, którego wysoki poziom zaskoczył zebranych.

Zespołem kierował nieodżałowany śp Tadeusz Rozynek. Pod jego adresem padło wiele ciepłych słów, córka Magdalena, która kontynuuje tradycje muzyczne rodziny, opowiadała, że na dźwięk nazwiska taty otwierają się przed nią różne drzwi, tak wiele dobrych wspomnień pozostawił zawsze skromny, pracowity aranżer i kompozytor. Miał, kto wspominać: żona Halina, siostra Felicja i czworo muzyków: Zdzisław Wąsik, Józef Tarasewicz, Adam Maskiera i Barbara Andrzejów.

Obok wspomnień krótki wykład na temat historii jazzu przygotowała dyrektor biblioteki Janina Czechanowska. Spotkanie upłynęło przy dźwiękach muzyki jazzowej od Louisa Amstronga, Miles’a Davis’a po współczesne odmiany jazzu. Bardzo cieszy mnie,że przybyła na spotkanie tak liczna grupa niewidomych z prezesem na czele, który powiedział znamienne słowa „gdzie moi pracownicy tam ja też jestem!”

oprac. Janina Czechanowska
Dyrektor BP


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP