Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Maj w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Data dodania: 19.04.2011

28 kwietnia - 12 maja, Galeria pod Plafonem
VIOLETTA VESELY — MALARSTWO

„Urodziłam się we Wrocławiu. Maluję od zawsze” – napisała o sobie autorka. – „Nieustająco poszukuję. Dobrze się czuję w dużym formacie. Moja twórczość coraz bardziej staje się bliska abstrakcji. Kolor jest dla mnie bardzo ważny, choć często poruszam się w prawie monochromatycznej gamie. Moje prace mają – tak sądzę – duży ładunek emocjonalny – są indywidualnym dialogiem z rzeczywistością, z moim własnym wnętrzem”.

 

4 maja, godz. 16.00, Biblioteka Niemiecka, I piętro
MAJEWSKI - NASIEROWSKA - BIOGRAFIE
Dyskusyjny Klub Książki dla Seniorów

Przedmiotem dyskusji będą tym razem dwie różne książki dwóch bliskich sobie osób, czyli pary małżeńskiej: Janusza Majewskiego („Mała matura”) i Zofii Nasierowskiej („Fotobiografia”). Ona - artystka fotografik, specjalizująca się w fotografii portretowej, on - znany polski reżyser. Dyskusję o tych książkach poprzedzi dwudziestominutowy materiał filmowy o ich niezwykłej znajomości, pasji, zainteresowaniach.

6 maja, godz. 18.30, American Corner, II piętro
NA POCZĄTEK – PODRÓŻ DO ORVIETO
Dyskusyjny Klub Książki Podróżniczej „Globtrotter”

DKK „Globtrotter” inauguruje swoją działalność spotkaniem poświęconym Orvieto – malowniczemu, średniowiecznemu miasteczku w Umbrii, nazywanej „zielonym sercem Italii”. Inspiracją do dyskusji będzie bestseller Marleny de Blasi pt. „Tysiąc dni w Orvieto”. Wszystkich chętnych zapraszamy na to spotkanie.

7 maja 2011, godz. 11.00
BELINDA THE CATERPILLAR – GĄSIENICZKA BELINDA
Early English z Helen Doron

Dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami zapraszamy na zabawy z językiem angielskim przygotowane przez Centra Helen Doron Early English. Głównym tematem spotkania będzie historia Gąsieniczki Belindy, która marzyła o tym, co było jej przeznaczone – o lataniu jak motyle. Wstęp wolny!

7 maja, godz. 12.30, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter
GIGANTY STAROŻYTNOŚCI
Zajęcia w ramach warsztatów „Inspiracja – eksperyment – zabawa”

Te warsztaty są prowadzone w ramach „Biblioteki-Światoteki”. Składają się z trzech głównych części: INSPIRACJA – głównie wizualna (zdjęcia, filmy z komentarzem, dialogiem, zagadkami, dyskusją); EKSPERYMENT – każdy uczestnik otrzymuje do wykonania zadanie (projekt i budowa zadanego obiektu lub jego makiety); PREZENTACJA – każdy uczestnik (zespół) przedstawia reszcie grupy efekt swojej pracy. Koncepcja zajęć i prowadzenie – Aleksandra Hrycyk.

Zapisy obowiązkowe na miejscu lub telefonicznie (71 33 52 217) od 4 maja 2011 r.

10 maja, godz. 18.00, sala konferencyjna, III piętro
KONCERT POLSKICH PIOSENEK MIĘDZYWOJENNYCH

Gościnny występ studentów Akademii Muzycznej Wydziału Muzykoterapii we Wrocławiu dedykowany dla seniorów z Dyskusyjnego Klubu Książki przy DBP we Wrocławiu i współpracującego z nim wrocławskiego Klubu Seniora „Gajowice”. Studenci zaprezentują polskie piosenki międzywojenne.

12 maja, godz. 9.00, Galeria Podróżnika, parter
BAJKA LOGOPEDYCZNA
Wernisaż wystawy pokonkursowej

W Galerii Podróżnika zostanie otwarta wystawa przedstawiająca plon konkursu urządzonego przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz placówki realizujące Miejski Program Profilaktyki Logopedycznej. W dniu otwarcia wystawy odbędzie się też IV Przegląd Wiersza i Bajki Logopedycznej „Gimnastyka dla języka”, na który zapraszamy wszystkie przedszkolaki. Wystawa potrwa do 28 maja 2011 r.

16-20 maja
XXI GIEŁDA KSIĄŻKI BIBLIOTECZNEJ

Giełda Książki Bibliotecznej urządzana w maju przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną cieszy się od ponad 20 lat nieodmiennie ogromną popularnością. To prawda, że jest to giełda książki używanej, ale jakie okazy można znaleźć pośród tysięcy oferowanych do sprzedaży książek! I jak tani jest ten towar! Giełda będzie się odbywać w trzecim tygodniu maja, w siedzibie DBP (Rynek 58). Książki będą sprzedawane codziennie, w godzinach 10.00-18.00, na parterze, w holu bibliotecznym.

 

18 maja, godz. 16.30, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter
PREZENT DLA MAMY – WARSZTATY PLASTYCZNE
Spotkanie otwarte z pedagogiki zabawy

Spotkanie w ramach cyklicznych warsztatów współorganizowanych z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział we Wrocławiu przeznaczonych dla pedagogów, nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, animatorów pracujących z dziećmi. Zajęcia prowadzi Agnieszka Konieczna-Mazur.

18 maja 2011, godz. 16.00, Czytelnia DBP
CHAPLIN JAKO DYKTATOR
Dyskusyjny Klub Muzyki i Filmu

Słynny, znakomity obraz króla filmowej satyry Charlesa Chaplina – „Dyktator”. Słowo wstępne przed projekcją wygłosi filmoznawca Jacek Szymański.

19 maja, godz. 17.00, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter
ZACZAROWANY FLET
Biblioteczna Akademia Malucha

W ramach cyklu „Podróż po krainie muzyki i instrumentów” odbędą się zajęcia przeznaczone dla dzieci do 4 roku życia wraz z rodzicami lub opiekunami. Cykl jest organizowany pod patronatem Akademii Zabawy „Entliczek-Pentliczek”. Został oparty na treści książek dla dzieci. Wiersze, opowiadania i bajki, w których bohaterami są muzyka i instrumenty. Historie te stanowią inspirację i instrukcję do zabaw, a przez to ułatwiają poznanie świata (nie tylko muzycznego). Pobudzony w miły sposób na zajęciach potencjał twórczy dziecka wykorzystywany jest we wspomaganiu ogólnego rozwoju, obejmującego rozwój fizyczny, emocjonalny, rozwój mowy a także kształtowanie postaw społecznych. Zajęcia prowadzi Amelia Jachimowicz.
Zapisy obowiązkowe, na miejscu lub telefonicznie 713352217 od poniedziałku poprzedzającego zajęcia (16.05.2011 r.) w godzinach pracy biblioteki.

20 maja, godz. 17.00, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter
CO ROBI ETNOGRAF, czyli etnoAgrafka”
Cykl „Kim będę, gdy dorosnę”

W ramach „Starych i Nowych Spotkań Bajkowych” odbędą się kolejne zajęcia, które pozwalają maluchom (w wieku 4-6 lat) poznać specyfikę niektórych zawodów. Poprowadzi je Anna Rumińska.
Obowiązują zapisy, na miejscu lub telefonicznie 713352217, od poniedziałku poprzedzającego zajęcia (16.05.2011 r.) w godzinach pracy biblioteki.

24 maja, godz. 17.15, sala konferencyjna, III piętro
WIECZÓR AUTORSKI JACKA BOCHEŃSKIEGO
Historia, kultura, człowiek w ciągłym przyspieszeniu

Spotkanie jest organizowane w ramach programu Studium Generale Universitatis Wratislaviensis, współorganizowane z Dyskusyjnym Klubem Książki przy DBP. Będzie przebiegało wokół następujących tematów:

  • historia starożytna dziś (trylogia rzymska: „Boski Juliusz”, „Nazo poeta”, „Tyberiusz Cezar”),
  • kultura wobec góry, dołu i demokracji („Kaprysy starszego pana”),
  • sytuacja psychologiczna człowieka wobec coraz szybszego tempa życia – pamięć się nie opłaca („Antyk po antyku”).

Wprowadzenie do dyskusji wygłosi prof. dr hab. Stanisław Bereś.
Wstęp wolny!

 

25 maja, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro
SPOTKANIE Z ENDOKRYNOLOGIEM
Akademia Zdrowego Seniora

AZS zaprasza na spotkanie z lekarzem endokrynologiem Rafałem Szymczakiem. Tematem wykładu będą „Najczęstsze problemy endokrynologiczne w wieku starszym”, ze szczególnym uwzględnieniem anatomii i fizjologii układu endokrynnego, a zwłaszcza chorób tarczycy (mowa będzie m.in. o niedoczynności tarczycy, wolach guzowatych, nadczynności). Wstęp wolny! Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

25.maja, godz. 16.00, Biblioteka Niemiecka
GRA ANIOŁA
Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych

Dyskusja o książce Carlosa Ruiza Zafona, hiszpańskiego dziennikarza i pisarza, autora popularnego „Cienia wiatru”, do którego nawiązuje „Gra anioła”.

27 maja, godz. 16.00
LITERACKI SPACER PO WROCŁAWIU
Od „Pana Tadeusza” do Eberharda Mocka

Wycieczka z przewodnikiem śladami pisarzy i bohaterów literackich po Rynku i jego okolicach. Literacki spacer inauguruje cykl wycieczek z przewodnikiem organizowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną. Uczestnicy wycieczki spotykają się o godz. 16.00 w Galerii pod Plafonem, na parterze siedziby DBP. Zapraszamy wszystkich chętnych!

28 maja (sobota), godz. 11.00, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter
WYPRAWA NIESŁYCHANA BENEDYKTA I JANA
Wrocławska premiera nowej książki Łukasza Wierzbickiego dla młodych czytelników

„Wyprawa...” to książka dla młodych czytelników. Przenosi nas w czasy średniowiecza, kiedy to dwaj franciszkanie – Jan z Grabowej Do-liny i Benedykt Polak udali się konno w podróż na koniec świata. Mieli spotkać się z władcą tajemniczego Imperium Mongolskiego i odczytać mu list papieski. A cała wyprawa rozpoczęła się we Wrocławiu... Na premierę z udziałem autora zapraszamy nie tylko dzieci i młodzież!

 

Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH
31 maja - 3 czerwca
Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zapraszają wszystkie dolnośląskie dzieciaki i młodzież do wzięcia udziału w VIII Dolnośląskich Spotkaniach Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”.
Wszystko zacznie się w Bibliotece przy wrocławskim Rynku podczas cyklu imprez inauguracyjnych. Zapraszamy na nie wrocławskie rodziny 31 maja, o godz. 16.00. Finał natomiast odbędzie się w Zgorzelcu 3 czerwca, w Centrum Sportowym przy ul. Maratońskiej.

W ciągu czterech dni dziesięcioro pisarzy odwiedzi 44 miasta i miasteczka, nawet w odległych miejscach naszego województwa.
 

Czekają na was spotkania z waszymi ulubionymi autorami, kiermasze, parady, koncerty, konkursy, zabawy i wiele innych atrakcji związanych z książką!
O szczegóły można pytać bibliotekarzy z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej (Wrocław, Rynek 58, tel. 33-52-216).


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP