Polecamy
Małgorzata Janiak 49,00 PLN

„Kolekcje cyfrowe: wizualizacje” „Recenzowana książka stanowi lekturę... więcej >

"Potęga poMocy" w Bibliotece w Nowej Wsi

Autor: Renata Gołębiowska Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice, Filia Nr 5 w Nowej Wsi Województwo: mazowieckie
Data dodania: 09.10.2018

“203/100 czyli 203 lata Nowej Wsi na 100 lat niepodległości” to projekt realizowany w ramach programu grantowego Fundacji Enea "Potęga poMocy". Jego celem jest aktywizacja i integracja mieszkańców, pogłębienie wiedzy o historii miejscowości w powiązaniu z losami narodowymi, rozwinięcie i wzmocnienie poczucia tożsamości społecznej, wzbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią lokalną oraz intergracja międzypokoleniowa. Filia Nr 5 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice we współpracy z wolontariuszami (pracownikami spółki Enea Wytwarzanie) realizuje go od lipca 2018 roku.

Pierwszym z etapów realizacji projektu było przeprowadzenie lekcji bibliotecznych dla dzieci z półkolonii organizowanych przez Szkołę Podstawową w Nowej Wsi. Główne tematy, które zostały poruszone to: Elektrownia Kozienice (historia jej powstania, wpływ, jaki jej obecność wywarła na naszą miejscowość i całą okolicę oraz to, jak przez 50 lat swojego istnienia zmieniała się i rozwijała), 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę oraz historia Nowej Wsi. Na zajęciach dzieci poznały też program Piktochart i Polona Typo, wymyślały hasła związane z powyższymi zagadnieniami a także wykonały okolicznościowe zakładki i przypinki.

W niedzielę 30 września 2018 roku w Filii Nr 5 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej - kolejny etap projektu. W wydarzeniu udział wzięli p. Andrzej Jung - Starosta Powiatu Kozienickiego, p. Aneta Wolszczak - przedstawicielka Zarządu Związków MZZE w Enei Wytwarzanie, p. Andrzej Kowalski - sołtys Nowej Wsi, p. Lidia Sikorska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, p. Marek Pyrka – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi oraz mieszkańcy Nowej Wsi i okolic.

Wszyscy uczestnicy mogli skosztować tortu, napić się kawy i herbaty oraz sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu. Pytania były ściśle związane z tematyką projektu. Za prawidłową odpowiedź nagrodą były okolicznościowe zakładki i przypinki wykonane wcześniej przez dzieci.

Otwarcie wystawy okazało się idealnym pretekstem do integracji mieszkańców. Przez długie godziny dyskutowano wspominając dawne czasy, próbując rozpoznać osoby znajdujące się na planszach oraz przeglądając zebrane w bibliotece archiwalne zdjęcia.

Wystawa zewnętrzna została umieszczona na ogrodzeniu wokół Biblioteki w Nowej Wsi, gdzie można ją oglądać do końca października 2018 roku. W listopadzie zostanie przeniesiona do budynku Biblioteki.

Ostatnim punktem projektu grantowego “Potęga poMocy” Fundacji Enea jest wydanie albumu zawierającego przede wszystkim archiwalne, ale też aktualne fotografie Nowej Wsi. Wydanie albumu jest finansowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice.

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP