Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

Zachodniopomorski Dzień Bibliotekarza 2018, czyli sztuka przetrwania w Bibliotece

Data dodania: 17.10.2018

Zachodniopomorski Dzień Bibliotekarza 2018, czyli sztuka przetrwania w Bibliotece

W sobotę 29 września 2018 odbył się Zachodniopomorski Dzień Bibliotekarza 2018. Gospodarzami Wielkich Manewrów Bibliotekarskich byli Koło 2 Białogard Okręgu Koszalińskiego OZ SBP oraz Białogardzka Biblioteka Publiczna, którzy zaprosili - w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - licznie przybyłych Bibliotekarzy Rezerwistów - około 130 osób z Białogardu, Bierzwnika, Choszczna, Gryfic, Grzmiącej, Koszalina, Szczecina, Trzebiatowa - do szlifowania sztuki przetrwania w Bibliotece.

W Wielkich Manewrach Bibliotekarskich obowiązywał strój "bojowy" i miały miejsce zawody strzelnicze, dzięki którym Bibliotekarze mogli sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku i wiatrówki (pytanie co sobie wyobrażali - notorycznie spóźniających się z oddaniem książek czytelników, natrętnych petentów, swoich przełożonych - pozastawiamy otwarte ,-). Mniej zaawansowani strzelcy mogli nazbierać punktów w darcie.

Bibliotekarska Rezerwa brała również udział w grupowych manewrach zabawowych, w których ćwiczyła współpracę w parach, poznała swoje zachowania stadne, "nocne" konsekwencje ulubionych filmów, łapała byka za rogi, biegała w „siedmiomilowych butach”, czy główkowała w kalamburach, jak zmierzyć się z "taśmą sklepową" lub "nowym i starym".

Wiemy, że "bojowy nastrój" wzmaga apetyt, dlatego chętnie sięgano do ekwipunku „Wystrzałowego Bibliotekarza”, czyli plecaka z niezbędnym wyposażeniem do przetrwania na strzelniczym poligonie w głuszy. Na przykład w plecaku Rezerwy z Choszczna można było znaleźć: zakochane serce, nad którym użalił się bibliotekarz, grochówka żołnierska, zupa jarzynowa z mięsem zagęszczona, suchary, pieczywo chrupkie żytnie bez cukru; na chłodny jesienny dzień, w niezbędniku znalazły się gacie ogólnowojskowe weterana WP III RP, peerelowskie skarpety weterana pod brązowe buty oraz zestaw nalewek sapera, które wroga mogą rozerwać, zaś bibliotekarzowi nic, co ma procent nie jest przecież obce; dla pesymistów dorzucono modlitewnik, a dla optymistów kalendarzyk wskazujący na rychłe zakończenie manewrów, którego perspektywę uhonorowano tańcami na betonowym parkiecie.

I tak Dzień Głośnego Czytania (29.09.), zamieniony w Dzień Głośnego Strzelania - miejmy nadzieję, że salwami śmiechu - dobiegł końca z poczuciem, że WYSTRZAŁOWO to jest się spotkać i razem pobawić!

Oprac.: Magda Zaziemska, Anna Lewicka, Marta Kurzyńska.
Fot.: Krzysztof Pawlicki, Jolanta Łysiak, Halina Kluczewska, Marta Kurzyńska, Małgorzata Bartosik.


Wojewódzki Dzień Bibliotekarza w Okręgu Zachodniopomorskim SBP  ma swoją zacną tradycję. Został zapoczątkowany w 1998 w Buku Kamieńskim (biblioteka składowa Książnicy Pomorskiej w Szczecinie), kiedy Przewodniczącym OZ SBP był Stanisław Krzywicki.  Pierwsze spotkanie zachodniopomorskich bibliotekarzy odbyło się pod hasłem "Mafia biblioteczna" i w programie miało - obecnie już sztandarowe - konkursy na przebranie i koszyk piknikowy. Główną pomysłodawczynią haseł i programów rozrywkowych WDB w Buku Kamieńskim była Hanna Niedbał - wieloletnia przewodnicząca Koła 1 przy Książnicy Pomorskiej  Oddziału Szczecińskiego SBP.   Od 2013 Zachodniopomorski Dzień Bibliotekarza organizowany jest przez różne biblioteki i koła Okręgu Zachodniopomorskiego SBP: Trzebiatów (Bal u Kapelusznika, 2013), Kalisz Pomorski (Bibliotekarz zielony, zielony jest cały!, 2014), Świeszyno / Włoki (Bulwonalia, 2015), Gryfice / Wilczkowo (Pociąg do książki, 2016), Gryfice / Rybokarty (Turniej rycerski, 2017).


Zachodniopomorski Dzień Bibliotekarza 2018
Hasło: Sztuka przetrwania w Bibliotece.

@ Termin: 29 września 2018 (sobota), 12:00-18:00.
@ Miejsce: Białogard, Strzelnica LOK ul. Św. Alberta/Zwinisław.
@ Organizator: Oddział Koszaliński OZ SBP, Koło 2 Białogard OK SBP, Biblioteka w Białogardzie.
@ Sponsorzy: Oddział Koszaliński SBP, Okręg Zachodniopomorski SBP, Odział Szczeciński SBP, Koło SBP nr 2 Białogard, Białogardzka Biblioteka Publiczna, Miasto Białogard.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP