Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN 43,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by... więcej >

Biblioteki dla Niepodległej

Data dodania: 09.11.2018

Biblioteki dla Niepodległej

W jubileuszowym roku świętowania przez Polskę 100. rocznicy odzyskania niepodległości odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. W obchody aktywnie włączyły się biblioteki z całego kraju, organizując m.in. wystawy, koncerty, festiwale, spektakle muzyczne, spotkania autorskie, konkursy, warsztaty a także biegi czy gry terenowe.

Do 100-lecia nawiązywało m.in. tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek (Do)Wolność Czytania  - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu. Także podczas Nocy Bibliotek, która w tym roku przebiegała pod hasłem "Rzeczpospoczyta"  skupiono się na czytaniu polskiej literatury i poznawaniu polskiej historii. Biblioteki wzięły również udział w Narodowym Czytaniu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego wraz z 44 polecanymi przez Parę Prezydencką tekstami Antologii Niepodległości. Bardzo dużym powodzeniem wśród bibliotekarzy cieszy się akcja "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy" organizowana przez LustroBiblioteki.pl i polegająca na organizacji w bibliotekach w całej Polsce warsztatów na podstawie książki "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza oraz opracowanych materiałów, w tym scenariusza "Mirabelka-kiełkująca historia". Współorganizatorem akcji, która wciąż trwa jest Wydawnictwo Zielona Sowa. 

Kalendarz oficjalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz najnowsze informacje związane ze świętowaniem 100. rocznicy znajdują się na stronie niepodlegla.gov.pl, która powstała na potrzeby Jubileuszu w ramach Programu "Niepodległa".  Znajdziemy tu nie tylko spis wydarzeń ale także materiały do pobrania, m.in. wystawę "Tak powstawała Niepodległa", przedstawiającą wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczpospolitej.

Przed nami kulminacyjny weekend obchodów. 11 listopada 2018 roku w całej Polsce a także w wielu miejscach na świecie w samo południe zostanie odśpiewany hymn państwowy.

 źródło: niepodlegla.gov.pl

 

Do akcji "Niepodległa do hymnu" przyłączyło się wiele bibliotek z całego kraju. 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP