Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej informacji... więcej >

Jubileusz 20-lecia działalności biblioteki polskiej w Essen (Niemcy)

Data dodania: 26.11.2018

Jubileusz 20-lecia działalności biblioteki polskiej w Essen (Niemcy)

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich objęło patronatem obchody 20-lecia działalności biblioteki polskiej zorganizowanej i prowadzonej przez Stowarzyszenie Gmina Polska „Piast” w Essen (Niemcy). Celem organizacji jest pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji oraz języka polskiego. Poprzez swoje działania Stowarzyszenie "Piast" pomaga Polakom żyjącym na obczyźnie, dając możliwość uczestniczenia w spotkaniach, wycieczkach, koncertach. Jeżeli jest taka potrzeba umożliwia spotkania aby sobie pomagać w codziennym życiu.

Szczególne miejsce w działalności „Piasta” zajmuje biblioteka, która działa już 20 lat. Jej założycielką jest Pani Bożena Dymecka, a prowadzącymi, od samego początku, do chwili obecnej, dwa małżeństwa : Państwo Elżbieta i Jerzy Wręczyccy i Stanisława i Sławomir Miklaszewscy.

Początki biblioteki były skromne – w ówczesnej siedzibie Stowarzyszenia „Piast” przygotowano regał na książki, które przynosili członkowie i odwiedzający. Gdy księgozbiór rozrósł się znacznie ówczesna Prezes, Pani Bożena Dymecka, poprosiła księdza Zbigniewa Michaluka, kierującego Polską Misją Katolicką w Essen, o udostępnienie lokalu, w którym można by pomieścić bibliotekę. Tak się stało, i pomieszczenie w piwnicy PMK było pierwszą siedzibą Biblioteki. Po remoncie, zakupiono i zamontowano regały, na których znalazły się także książki ze zlikwidowanej Biblioteki Polskiej Misji Katolickiej w Mülheim. Był rok 1998 i Biblioteka ruszyła pełną parą. Wspólnota Polska przekazała komputer a ambasador Dariusz Popławski nowiutkie książki. W kolejnych latach księgozbiór wzbogacali darczyńcy np. Pani Zofia Kasperska ze Stowarzyszenia „Lechia” w Hanau, która przekazała cały księgozbiór likwidowanej biblioteki. Kupowano także nowości ze środków Stowarzyszenia "Piast"

W związku ze zmianą lokalizacji Polskiej Misji Katolickiej w Essen, także Biblioteka polska zmieniała swoją lokalizację, jednak zawsze znajdowała życzliwe wsparcie kolejnych proboszczów polskiej parafii. Aktualnie działa przy kościele p.w. św. Klemensa.

Księgozbiór Biblioteki liczy aktualnie ok. 10 tys. woluminów, w tym ok. 500 wol. literatury dla dzieci i młodzieży. Z biblioteki korzysta ok. 100 czytelników (w całym okresie 20 lat było ich ok. 500). Część czytelników pokonuje duże odległości, aby wypożyczyć książki, przyjeżdżają np. z Mülheim, Gelsenkirchen, Dortmundu, a nawet z Düsseldorfu.

Czytelnicy to głównie osoby w średnim i starszym wieku, poszukujące literatury pięknej, także klasyki literatury polskiej, lektur szkolnych (w Essen działają dwie polskie szkoły) oraz literatury dla dzieci i młodzieży. Starsi starają się, aby młodzież i dzieci znały język polski.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przyznało najbardziej zasłużonym dla Biblioteki osobom Pani Bożenie Dymeckiej, Państwu Stanisławie i Sławomirowi Miklaszewskim oraz Państwu Elżbiecie i Jerzemu Wręczyckim Odznakę Honorową SBP, które wręczono 18 listopada 2018 r.w trakcie uroczystości zorganizowanej w Essen.

Na zdjęciu: Bożena Dymecka, Elżbieta Wręczycka, Sylwia Błaszczyk, Stanisława Miklaszewska oraz Sławomir Miklaszewski 

Po prawej: Jakub Wawrzyniak, Konsul Generalny RP w Kolonii

 

Tekst i foto:

Sylwia Błaszczyk – członek Zarządu Głównego SBP
Katowice, 23.11.2018 r.ż  


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP