Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

Styczniowy numer Bibliotekarza 2019/1

Data dodania: 09.01.2019

Styczniowy numer Bibliotekarza 2019/1

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym, styczniowym numerem Bibliotekarza 2019/1.

Pierwszy numer „Bibliotekarza” w 2019 r. rozpoczyna tekst  Jacka Jackowskiego z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie Projekt „Polska muzyka tradycyjna – dziedzictwo fonograficzne”. Autor omawia realizację zadania, dzięki któremu utworzono największe w Polsce repozytorium cyfrowych kopii archiwalnych nagrań muzyki tradycyjnej, pochodzących z bogatych krajowych kolekcji nagrań.

Drugi artykuł Najciekawsze księgarnie świata: El Ateneo Marii Garczyńskiej z Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przedstawia wyniki rankingów na najbardziej oryginalne księgarnie opracowane przez dziennikarzy i użytkowników tych placówek. Na listach obu rankingów znalazła się księgarnia El Ateneo z Buenos Aires w Argentynie.

W dziale „Z bibliotek” prezentujemy trzy artykuły. Pierwszy Anny Liszki i Katarzyny Wasilkowskiej System informacyjno-wyszukiwawczy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach omawia prace nad usprawnieniem obsługi informacyjnej czytelników biblioteki, m.in. wprowadzenie deskryptorów BN. Działania te, od kilku lat prowadzone są we współpracy z Biblioteką Narodową. Drugi artykuł Katarzyny Grygoruk Nowe inicjatywy Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej w procesie kształtowania przestrzeni publicznej uczelni wojskowej przedstawia prowadzone projekty związane ze zmianą wizerunku biblioteki jako nowoczesnej placówki edukacji, informacji i kultury. Trzeci tekst Regionalizm w pigułce – nowe bazy Książnicy Beskidzkiej autorstwa Beaty Kani prezentuje aktywność biblioteki w realizacji potrzeb informacyjnych użytkowników z wykorzystaniem powstałych w ostatnim czasie baz danych odnoszących się do zbiorów regionalnych obszaru Beskidów, Śląska Cieszyńskiego i Małopolski.

W kolejnym dziale proponujemy tekst Wspomnienie – dr Jadwiga Stadnikiewicz-Kerep, autorstwa Jacka Kowalskiego, poświęcony zmarłej w październiku 2018 r. emerytowanej pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie.

W dziale „Wywiady” zamieszczamy rozmowę z Danielem Ziarkowskim, bibliotekarzem, filozofem, slawistą, kompozytorem, gitarzystą, poetą, autorem tekstów. Rozmówca zapoznaje nas ze swoimi zainteresowaniami, twórczością poetycką i muzyczną.

W kolejnych działach prezentujemy: w „Sprawozdaniach i relacjach” Śląski weekend z książką po raz czwarty… Przemysława Kasperkiewicza, w którym autor dzieli się refleksjami z pobytu na kolejnych targach książki w Katowicach, Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje Irminy Utraty relacjonujący czwartą ogólnopolską konferencję, która odbyła się w październiku 2018 r. w Bibliotece Głównej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; w „Prawie bibliotecznym” artykuł Rafała Golata Przegląd orzecznictwa dotyczącego bibliotek.

Numer dopełniają stałe rubryki „O bibliotekach w prasie”, „Z oficyny wydawniczej SBP”, „Z życia SBP”, w których zamieszczamy bieżące informacje. Styczniowy numer „Bibliotekarza” zamykają „Postaktualia” Jacka Wojciechowskiego.

Miłej lektury
życzy
Redakcja „Bibliotekarza”


Marzena Przybysz


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP