Polecamy
Grażyna Lewandowicz-Nosal 29,00 PLN

  Niniejsza książka, już jedenasta z serii „Biblioteka – Dzieci –... więcej >

1lib1ref 2019 - jeden bibliotekarz jeden przypis w Wikipedii, 4 lutego 2019 r.

Data dodania: 11.01.2019

1lib1ref 2019 - jeden bibliotekarz jeden przypis w Wikipedii, 4 lutego 2019 r.

Lepszy dostęp do wiedzy dla wszystkich - startuje kampania #1Lib1Ref 2019! 4 lutego br. (poniedziałek) w godzinach 13.00 – 18.00 w siedzibie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy "Przystanek Książka" (ul.Grójecka 42) odbędzie się wspólne dodawanie przypisów w Wikipedii.


Wikipedia jest często pierwszym źródłem informacji dla wielu z nas, ale co z wiarygodnością przekazywanej wiedzy? Najlepszą metodą weryfikacji treści jest dodanie informacji o źródle, dlatego w ramach kampanii #1Lib1Ref (1 bibliotekarz – 1 przypis) Okręg Mazowiecki i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Wikimedia Polska wraz z Wydziałem Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego i Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy "Przystanek Książka" zapraszają na wspólne dodawanie przypisów w Wikipedii.

Podczas spotkania pod opieką doświadczonych wikipedystów i wikipedystek będziemy razem wprowadzać przypisy do istniejących już haseł Wikipedii. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w edytowaniu haseł - obecni na miejscu wolontariusze i wolontariuszki zapoznają Cię z jej zasadami, wytłumaczą reguły poruszania się i (przede wszystkim!) edytowania artykułów Wikipedii.

Spotkanie otwarte jest dla wszystkich chętnych do współpracy z Wikipedią, nie tylko bibliotekarzy. Można przyłączyć się do wspólnego edytowania o dowolnej porze w godzinach 13.00-18.00. Za względu na ograniczoną liczbę komputerów do dyspozycji uczestników spotkania, własny sprzęt (laptop) jest mile widziany.

#1Lib1Ref to coroczna światowa akcja, zachęcająca bibliotekarzy, aby włączyli się w tworzenie Wikipedii, dodając do haseł wirtualnej encyklopedii przypisy do wiarygodnych źródeł. Dzięki temu czytelnicy i czytelniczki z całego świata zyskają więcej zweryfikowanej i wiarygodnej wiedzy. W ramach kampanii lokalne biblioteki, wielkie i zupełnie małe, organizują wiele wydarzeń mających na celu promowanie przedsięwzięcia.

W tym roku kampania #1lLib1Ref potrwa od 15 stycznia do 5 lutego 2019 r. Zapraszamy do udziału! 

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/2389540594607750/


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP