Polecamy
Aneta Januszko-Szakiel 38,00 PLN

Wbrew popularnym przekonaniom o doskonałości i niezawodności nowoczesnej technologii cyfrowej, nie... więcej >

Jubileusz Profesor Joanny Papuzińskiej

Data dodania: 12.01.2019

Jubileusz Profesor Joanny Papuzińskiej

11 stycznia 2019 r., w sali konferencyjnej w gmachu im. St. Kierbiedziów Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego odbył się Jubileusz 80. urodzin Profesor Joanny Papuzińskiej.

Uroczystość poprowadzili: dr Grażyna Lewandowicz-Nosal oraz dr Michał Zając. 

Spotkanie było okazją do wspomnień, podziękowań oraz życzeń dla szanownej Jubilatki. 

Nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Na ręce pani Profesor życzenia złożyła Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP. 

 


Jak na prawdziwe urodziny przystało na salę wjechał tort z wizerunkiem kolorowej papugi a zebrani goście, z przypiętymi pamiątkowymi zawieszkami z sentencją "My z Papugą tak jak w dym, ona wszędzie wiedzie prym", odśpiewali Jubilatce tradycyjne "100 lat".

  

Z okazji urodzin pani Profesor, w gablotach Biblioteki na Koszykowej, przygotowano ekspozycję książek oraz materiałów przekazanych od autorki.

  

  

  

  

 


Joanna Papuzińska (właśc. Papuzińska-Beksiak) urodziła się 3 stycznia 1939 r. w Warszawie. Debiutowała w 1956 na łamach „Świata Młodych” opowiadaniem „Człowiek o gorącym sercu”. W 1960 ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pracowała na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UW, a od 1982 w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1992 otrzymała stopień doktora habilitowanego, w 2001 tytuł profesora nauk humanistycznych Należała do Związku Literatów Polskich, a następnie do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Z jej inicjatywy zostało powołane czasopismo "Guliwer”. Była wśród członków-założycieli Polskiej Sekcji IBBY.

Jest wybitną autorką książek dla dzieci, opowiadań, baśni i wierszy, znawcą i popularyzatorem literatury dla dzieci i młodzieży oraz problemów biblioteki, książki i czytelnictwa, autorką szeregu studiów i monografii. Jej książki dla dzieci weszły na stałe do kanonu literatury narodowej.

Za wybitne osiągnięcia literackie otrzymała wiele nagród, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal im. Janusza Korczaka, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, Order Uśmiechu.

Oprac. i foto: J.Filimonow/SBP.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP