Polecamy
Jakub Maciej Łubocki 24,00 PLN

Propedeutyka języków deskryptorowych to podręcznik napisany z myślą o wprowadzeniu do... więcej >

PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę "Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych"

Data dodania: 23.01.2019

PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę

Pergaminowy dokument wystawiony w imieniu gdańskiego burmistrza Eduarda Friedricha von Conradi z 1781 roku, plan schronu przeciwlotniczego pod Placem Dominikańskim z 1941 r. czy pozłacany medal upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To zaledwie przedsmak tego, co będzie można oglądać i podziwiać już wkrótce.

PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na nową odsłonę cyklicznej wystawy najcenniejszych i najciekawszych nabytków, które trafiły w minionym roku do zbiorów specjalnych.

Wśród eksponatów tradycyjnie są: rękopisy, stare druki, mapy, grafiki, ekslibrisy i numizmaty, dokumenty życia społecznego, pocztówki i fotografie związane z Gdańskiem i Pomorzem. Zwiedzający zobaczą kilkanaście obiektów dotyczących życia codziennego od XIX wieku do lat osiemdziesiątych, w tym przedwojenne karty z gry towarzyskiej, świadectwa budowy Gdyni, opakowania na słodycze firmy Bałtyk, propagandowe etykiety zapałczane z lat 60-tych. Z pewnością uśmiech na twarzy wywoła list zakochanego Koli do zadłużonej Steluszki napisany na papierze firmowym gdańskiego hotelu Reichshof w październiku 1925 r.

Prawdziwym rarytasem jest list króla Stanisława Leszczyńskiego do Jerzego Marcina Ożarowskiego, oboźnego wielkiego koronnego z Królewca z 1735 r. List jest częścią zbioru dokumentów, których właścicielem był Jan Ursyn Niemcewicz. Uwagę zwraca także autograf wczesnych wierszy poety i krytyka literackiego Andrzeja Krzysztofa Waśkiewicza.

Ciekawe i cenne są ekslibrisy wykonane przez wybitnych polskich grafików, w większości przed 1945 r. Pokażemy tu prace m.in. Konstantego Brandela,  Bogusława Brandta i Tadeusza Gronowskiego. Na wystawie zobaczymy monetę srebrną 10 zł wybitą z okazji 200-lecia istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i liczne medale, np. medal z 1912 r. z podobizną rektora Szkoły Głównej Warszawskiej Józefa Mianowskiego.

Wśród ciekawych nabytków mamy również miedzioryt wybitnego artysty Jeremiasa Falcka "Kazanie św. Jana Chrzciciela" z 1661 r. oraz litografię kolorowaną Ludwiga Eduarda Lütke "Widok na Kolbudy Górne i okolice" z r. 1826. Kompozycja ta wchodzi w skład albumu "Gdańsk i okolice".

Pokazywane na wystawie przedmioty pochodzą z darów lub z zakupów na aukcjach, w antykwariatach i od osób prywatnych. Część z nich stanowią "perełki" wyszukane na Jarmarku Dominikańskim.

Dworzec w Redzie, ok. 1905

Na otwarcie wystawy zapraszamy 28 stycznia (poniedziałek) o godz. 13.00.
Budynek historyczny Biblioteki przy ul. Wałowej 15.

Ekspozycja będzie czynna do 15 marca 2019 roku (pn., wt., czw. 9.00-19.00 oraz śr., pt. 9.00-15.00).

Kontakt do kuratora wystawy: Stefania Sychta s.sychta@bgpan.gda.pl

 

źródło:AP/PAN Biblioteka Gdańska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP