Polecamy
Hanna Łaskarzewska 25,00 PLN 35,00 PLN

Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u... więcej >

"Odjazdowa Sobota" w Książnicy Stargardzkiej

Data dodania: 04.02.2019

Sobotni atak zimy - 26 stycznia 2019 - co prawda nie sprzyjał wycieczkom rowerowym, ale nie przeszkadzał w przygotowaniach dzieci do sezonu rowerowego. Zadbała o to Książnica Stargardzka, która wraz z działającym przy niej Kołem 13 Oddziału Szczecińskiego SBP,  zorganizowała spotkanie dla dzieci o bezpieczeństwie na rowerze. 

Oprócz szukania odpowiedzi na to, w jaki sposób  zachować zasady bezpieczeństwa wsiadając na rower, było również poznanie rowerowych motywów w literaturze dziecięcej - „Zuzia uczy się jeździć na rowerze” Liane Schneider i Evy Wenzel-Burger, „Kicia Kocia na rowerze” Anity Głowińskiej - oraz przybliżenie postaci podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 1931 – 1936 odbył rowerową podróż po Afryce opisaną w książce  „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego [audiobook].

Po głośnym czytaniu i słuchaniu o jeżdżeniu rowerze, nastał czas oglądania "rowerowania". Prowadząca spotkanie Anna Kucharska zaprosiła dzieci do obejrzenia wystawy  przybliżającej ideę, zapoczątkowanej w 2010 roku przez Sekcję Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych w Łodzi, przy współpracy z Fundacją Normalne Miasto  ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz",  oraz prezentującej jej edycje w różnych miejscowościach woj. zachodniopomorskiego w latch 2012-2018.  Na zakończenie rowerowo-czytelniczego spotkania, przy dźwiękach utworu „Bicycle Race” zespołu Queen, dzieci zbudowały pojazd dla Odjazdowego Bibliotekarza. Wykorzystano  przy tym m.in. kartony, płyty winylowe, pomarańczową krepinę, żeby pojazd był w kolorze logo akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”, oraz oczywiście dzwonek i odblaski. Gotowy pojazd został wyposażony w kosz przewodników multimedialnych po świecie, żeby użytkownikowi ułatwić podróże.

Prowadzenie: Anna Lena Kucharska.
Książnica Stargardzka: "Wesoła sobota" - cykliczne tematyczne spotkanie czytelnicze dla dzieci.
Współorganizator: Koło 13 Stargard OZ SBP.

Oprac.: Anna Lena Kucharska, Marta Kurzyńska.
Fot.: J.J. e-stargard.pl

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP