Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

1lib1ref 2019 - jeden bibliotekarz, jeden przypis w Wikipedii

Data dodania: 04.02.2019

1lib1ref 2019 - jeden bibliotekarz, jeden przypis w Wikipedii

4 lutego r. w  siedzibie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy Przystanek Książka (ul. Grójecka 42) odbyło się wspólne dodawanie przypisów do Wikipedii połączone ze szkoleniem z edytowania artykułów tej internetowej encyklopedii, które poprowadził Tadeusz Rudzki z Wikimedia Polska. W spotkaniu wzięli również udział: Joanna Potęga z Biblioteki Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Warszawie oraz dr Marcin Roszkowski z Katedry Informatologii Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego a także bibliotekarze.

1Lib1Ref to coroczna, międzynarodowa akcja, zachęcająca bibliotekarzy z całego świata, aby włączyli się w tworzenie Wikipedii, dodając do haseł wirtualnej encyklopedii przypisy do wiarygodnych źródeł. Dzięki temu czytelnicy i czytelniczki z całego świata zyskają więcej zweryfikowanej i wiarygodnej wiedzy.

Wikipedyści i bibliotekarze to naturalni sojusznicy - łączy ich miłość do wiedzy i chęć ułatwienia dostępu do niej jak największej liczbie ludzi. Co więcej, ich znakomite umiejętności wyszukiwania informacji i pracy ze źródłami, czynią z nich znakomitych edytorów i edytorki Wikipedii. Stąd pomysł zaproszenia ich do uzupełniania źródeł w Wikipedii.

Dlaczego źródła? Ponieważ to na nich wspiera się wiarygodność Wikipedii. W encyklopedii, którą każdy może edytować, zamieszczanie przypisów do książek, publikacji, czasopism, stron, na których można znaleźć informacje potwierdzające te zawarte w hasłach, jest najlepszą metodą weryfikacji treści. Każdy czytelnik może sięgnąć po wskazane źródło i sprawdzić czy faktycznie potwierdza to, co zapisano w artykule. Albo może wykorzystać go jako drogowskaz do poszerzania wiedzę ponad to, co w samej Wikipedii można znaleźć.

Czytaj więcej: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Biblioteka/1Lib1Ref

W tym roku kampania #1lLib1Ref  trwa od 15 stycznia do 5 lutego 2019 r.


Organizatorami akcji 1lib1ref w siedzibie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy Przystanek Książka byli:

  • Okręg Mazowiecki i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,
  • Wikimedia Polska
  • Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW
  • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy Przystanek Książka

Oprac. i foto: JF/SBP.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP