Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej 2019

Data dodania: 03.03.2019

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej 2019

Międzynarodowy Tydzień E-książki (ang. Read an E-Book Week) został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-czytania i w tym roku obchodzimy go w dniach 3-9 marca.

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia E-Książki biblioteki organizują różne wydarzenia zachęcające do e-czytania, a dystrybutorzy ebooków przygotowują szereg akcji promocyjnych, dzięki którym można zakupić książki elektroniczne po niższych cenach.

Czytanie książek elektronicznych posiada wiele zalet:
 
 1. E-książki są "lekkie" i nie zajmują miejsca na półkach - ważą tyle co urządzenie, na którym je czytamy, czyli w przypadku czytników książek elektronicznych ok. 200-300 gramów.
 2. Czytniki ebooków mają nieduże rozmiary, co sprawia, że z łatwością mogą się zmieścić w torebce a nawet w kieszeni ubrania. 
 3. Na czytniku może być zapisanych nawet kilkadziesiąt tytułów, które bez problemu można zabrać w podróż. 
 4. Ebooki są dostępne w księgarniach internetowych 24 h/na dobę. W dowolnej chwili można je kupić i od razu po zakupie zacząć czytać!
 5. Niektóre książki elektroniczne można pobrać legalnie za darmo np. w serwisach Wolne Lektury i Projekt Gutenberg
 6. Ponieważ dopuszczalne jest tworzenie kopii na użytek własny, poza czytnikiem można czytać ebooka na telefonie i komputerze.
 7. E-książki można "przeszukiwać". Dzięki wyszukiwarce można łatwo odnaleźć interesujący fragment tekstu.
 8. Czytanie ebooków jest dyskretne, gdyż urządzenia nie pokazują innym co czytamy, co może być istotne w przypadku krępujących tytułów.
 9. Czytniki e-książek mają wbudowane różne funkcjonalności, które znacząco wpływają na komfort czytania (regulacja wielkości czcionki, regulowane podświetlenie, regulowana temperatura barw) co może być szczególnie istotne dla osób słabowidzących lub mających kłopoty ze wzrokiem.

 

Wśród wad ebooków wymienia się:

 1. Nie pachną jak tradycyjne książki.
 2. Nie mają atrakcyjnej okładki i ilustracji.
 3. Nie wszystkie książki są dostępne w formie elektronicznej.
 4. Potrzebują zasilania. Jeśli wyczerpie się bateria, a nie ma możliwości naładowania urządzenia, to możemy zapomnieć o czytaniu.  

Oprac. JF/sbp.pl
foto: Domena Publiczna/pixabay.com


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP