Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2018
Nauczyciel-bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 8 w Kielcach
wykształcenie: wyższe
15 lat pracy w bibliotece
Działania na rzecz biblioteki
W 2018 r. w ramach programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3, Beata Borcuch kupiła do biblioteki szkolnej książki za kwotę ponad 15 tys. zł. W ciągu całego roku organizując różnorodne wydarzenia kulturalne nie tylko dla uczniów szkoły, ale tez dla ich rodzin i lokalnej społeczności promowała bibliotekę i czytelnictwo. Promocji i poszerzaniu oferty biblioteki służyła tez współpraca z bibliotekami kieleckimi: WBP, MBP, Biblioteką Główną Uniwersytetu Jana Kochanowskiego , czy Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką.
Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego
Dynamicznie działa na rzecz aktywizacji czytelników i rozwoju czytelnictwa w szkole. W 2018 r. liczba różnorodnych imprez, związanych z książką była imponująca, zwłaszcza, że za ich przygotowanie i realizację odpowiadała jedna osoba.
W 2018 r. była organizatorką akcji „Dzień Pluszowego Misia”, „Dzień Czarnego Kota”, „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”, „Uwalniamy książki”, „Wiem, co czytam” oraz wydarzeń takich jak „Wielki powrót gier planszowych” (dla uczniów i rodziców) czy „Światowy dzień scrabble”. Była tez inicjatorką szkolnych konkursów „Mistrz pięknego czytania” (2 edycje). W ww. wydarzeniach wzięło udział ponad 500 osób. Ponadto zorganizowała imprezę „Noc bibliotek”, ( dla uczniów, rodziców i społeczności lokalnej), której pomysł i atrakcyjna forma spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział ponad 300 osób, w tym goście specjalni, zaproszeni do czytania. Przeprowadziła kilka konkursów o charakterze plastycznym:. „Mój exlibris”, ‘Najładniejsza zakładka do książki”, czy „Mamy Niepodległą!” na projekt kartki z życzeniami z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Zachęcała i przygotowywała uczniów do udziału w konkursach szkolnych i międzyszkolnych. W 2018 r. szkoła nr 8 wzięła aktywny udział w „II Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady” i w efekcie znalazła się w gronie 13 nagrodzonych ex aequo placówek na 350 biorących udział w tym konkursie. Ponadto, uczniowie zdobyli 2 wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym – Złodziej Pioruna, oraz 2 i 3 miejsce i 2 wyróżnienia w konkursie „Świętokrzyskie zaprasza na wakacje”, którego celem było wykonanie gazetki szkolnej promującej region świętokrzyski. Natomiast B. Borcuch została w 2018 r. koordynatorem na szczeblu powiatowym ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Poza tym razem z przewodniczącą Koła Miejskiego SBP przy WBP w Kielcach współorganizowała i współprowadziła wydarzenie:. „Jak zostać nałogowym czytelnikiem? (Nie)konferencja”, będące częścią I edycji „Świętokrzyskiego Festiwalu Literatury, Czytania i Języka Polskiego” organizowanego przez Okręg Świętokrzyski SBP. W wydarzeniu wzięło udział 48 osób.
Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego.
Jest przewodniczącą Okręgowego Sądu Koleżeńskiego SBP. Od 2015 r. pełni tez funkcję prezesa Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich- Oddział w Kielcach.
Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
B. Borcuch była organizatorem i reżyserem 8 edycji jedynego w Kielcach konkursu recytatorsko- plastycznego dla dzieci z „ zerówek” szkolnych, poświęconego różnym autorom książek dla dzieci. Była także autorką scenariuszy konkursów. Niektóre z nich opublikowała w materiałach i sprawozdaniach, wydawanych przez PBW w Kielcach pt.: „Biblioteka. Bibliotekarz - dla nauczyciela i ucznia”: w t. 2 "III Konkurs Recytatorsko-Plastyczny C - jak Czesław, J - jak Janczarski, P - jak Poezja" oraz w t. 3: „Bezpieczny Internet w szkole" i „Niech mówią, że..." Od wielu lat jest mentorem i dobrym duchem kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. W ramach tej akcji organizowała samodzielnie lub we współpracy z WBP w Kielcach spotkania autorskie z pisarzami i aktorami,.
Cechy osobowościowe
B. Borcuch, pasjonatka wykonywanego zawodu, jest nauczycielem - bibliotekarzem wyjątkowym, bo oddanym swoim czytelnikom bez reszty. W każdym roku szkolnym sukcesywnie wzrasta liczba uczniów, korzystających z biblioteki i czytelni. Dzięki swojej pracowitości, konsekwencji i kreatywności zorganizowała wiele akcji, których realizacja wydawała się niemożliwa jak akcje „Zaczytani w sieci” - czytanie w autobusach komunikacji miejskiej w Kielcach, czy „Czytam, bo lubię” - czytanie w starostwie przez urzędników i starostę świętokrzyskiego, lub na oddziale onkologii dla chorych dzieci.