Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2018
Kustosz, kierownik Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie
wykształcenie: wyższe (Socjologia)
studia podyplomowe: Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa
20 lat pracy w bibliotece
Działania na rzecz biblioteki /bibliotek
W ramach popularyzacji zbiorów Biblioteki MNSz Marta Kurzyńska wprowadziła comiesięczny przegląd nowości wpływających do zbiorów, który rozsyła pocztą mailingową do pracowników MNSz oraz instytucji i osób zainteresowanych. Brała udział w pracach Zespołu ds. standaryzacji danych ewidencyjnych zbiorów MNSz. W 2018 r. z ramienia MNSz współpracowała z portalem Pomeranica.pl koordynując pracę zespołu autorów haseł.
Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego
Podczas wystawy: „Biedermaier” (MNSz ,14.04.2018) zorganizowała wydarzenie czytelnicze: Andersen w biedermaierowskim salonie, czyli peregrynacje czytelnicze z Głową. Była pomysłodawczynią i organizatorką prelekcji dla szczecińskich liceów w Tygodniu Bibliotek. Na VI Sympozjum: Ludzie Książki Pomorza Zachodniego, wygłosiła referat: PrzemekGłowa.Blogspot.com, czyli czytelniczy flipper szczecińskiego przewodnika.
Inicjowała i koordynowała akcje: „Odjazdowy Bibliotekarz” (17.06.2018); „Częstowanie książką” uczestników „Zjazdu Gwieździstego” oraz happening trzepakowo-książkowy (inspirowany plakatem Tygodnia Bibliotek 2018), współpracując przy ich realizacji m.in. z Kołami SBP 2 i 3 i Stowarzyszeniem Rowerowy Szczecin, .
Z ramienia Zarz. Oddz. SBP w Szczecinie była jedną z inicjatorek i koordynatorek apelu w sprawie „nowej formuły” „Kroniki Szczecina 2016” przyjętej przez wydawcę tj. Wydział Humanistyczny US. Dzięki jej zaangażowaniu pozyskano sygnatariuszy apelu, zebrano podpisy i złożono dokument w Radzie Miasta (X. 2018) oraz na Wydz. Humanistycznym US. W wyniku interwencji sygnatariusze zostali zaproszeni na spotkanie redakcyjne w 2019 r.
Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego.
M. Kurzyńska była pomysłodawczynią stworzenia spójnego wizerunku identyfikacji wizualnej dla Zachodniopomorskiego Okręgu SBP. X-banery wykonane dla wszystkich kół SBP wręczono im w trakcie Inauguracji Tygodnia Bibliotek. Z ramienia Zarz. OZ SBP została koordynatorką centralną Ruchomych Wykładów Regionalnych 2018. Do jej zadań należała promocja projektu w woj. zachodniopomorskim, nabór prelegentów i koordynacja współpracy między bibliotekami biorącymi udział w tej akcji. W czasie obrad lokalnego zjazdu bibliotekarzy zachodniopomorskich „ BiblioLAB Szczecin” przedstawiła prezentację: Szczecińskie Edycje Odjazdowego Bibliotekarza 2012-2018. Współorganizowała oprowadzanie 3 grup szczecińskich bibliotekarzy po wystawach MNSz i Książnicy Pomorskiej. Dzięki jej inicjatywie Zachodniopomorski Okręg SBP przystąpił do Zachodniopomorskiej Federacji Pozarządowej.
Ponadto popularyzowała wiedzę o SBP administrując Blogspot Zachodniopomorskiego Okręgu SBP na FB. Redagowała tez i koordynowała relacje na Blogspocie OZ SBP (w 2018 r. ukazało się tam ok. 70 postów jej autorstwa z bieżącą kroniką działalności wszystkich struktur SBP w Szczecinie) oraz na portalach: SBP.pl i KobiecaSprawa.pl / bibliookiem.
W obecnej kadencji M. Kurzyńska pełni szereg funkcji w szczecińskich strukturach SBP jako: przewodnicząca Koła, członkini Zarz.Oddz., sekretarz Zarz..OZ SBP, pełnomocnik z ramienia OZ SBP w Zachodniopomorskiej Federacji Pozarządowej.
Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
Jest autorką licznych artykułów dotyczących zasobów bibliotek oraz działalności Okręgu Zachodniopomorskiego SBP. Od 2011 r. opracowuje „Materiały do bibliografii archeologii Pomorza Zachodniego” do rocznika MNSz „Materiały Zachodniopomorskie.” Od lat aktywnie działa w SBP jako członkini zespołów organizacyjnych oraz inicjatorka wielu prac i akcji m.in.: filmów dokumentalnych „Bibiloteka” (2007), „Biblioteka+ ” (2009), czy szczecińskich edycji Odjazdowego Bibliotekarza (od 2012 r.)
Cechy osobowościowe
Marta Kurzyńska to osobowość charyzmatyczna, pełna energii, która potrafi „zarażać” entuzjazmem. Chętnie podejmuje się nowych wyzwań. Umie współpracować z różnymi ludźmi i środowiskami. Kocha literaturę (członkini DKK) sztukę, muzykę. Podjęte działania realizuje z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem Przy tym jest koleżeńska i pełna empatii.