Małopolski Bibliotekarz Roku 2018
Dr, kustosz, kierownik Oddziału Zbiorów Cyfrowych Biblioteki Jagiellońskiej
wykształcenie: wyższe, dr nauk humanistycznych z zakresu bibliologii i informatologii
9 lat pracy w bibliotece
Działania na rzecz biblioteki /bibliotek
W 2018 r., obronił na UJ rozprawę doktorską: „Zarządzanie zasobami dokumentów elektronicznych w instytucjonalnych repozytoriach akademickich.” Stała się ona podstawą książki jego autorstwa, pod tym samym tytułem, wydanej w 2019 r. przez Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP.
Na co dzień Leszek Szafrański sprawuje nadzór merytoryczny nad pracami przy tworzeniu i zarządzaniu Jagiellońską Biblioteką Cyfrową (JBC) i Repozytorium UJ.(RUJ) Jest współautorem i kierownikiem projektu pt. „Repozytorium otwartego dostępu do dorobku naukowego i dydaktycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego”, który w 2018 r. otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014 -2020. W ramach projektu wdrażany jest nowy system zarządzania repozytorium oraz są udostępniane w otwartym dostępie publikacje naukowe pracowników UJ. Od 2018 r. bierze udział w pracach grupy eksperckiej Open Science Working Group sieci The Guild of European Research - Intensive Universities w Brukseli, która opracowuje standardy wdrożenia otwartej nauki w Europie. Ponadto kontynuował pracę w Grupie Roboczej ds. Standardów Bibliograficznych w NUKAT.
Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego
Jako współtwórca jednej z największych bibliotek cyfrowych w kraju (JBC) oraz Repozytorium UJ propaguje nowoczesne czytelnictwo, czyli czytanie bez wychodzenia z domu. Służą temu prace nad archiwizacją cyfrową zasobów dziedzictwa lokalnego i narodowego znajdujących się w BJ. Od 2017 r. jest kierownikiem zadania: „Digitalizacja zasobów BJ” w projekcie: „Patrimonium - digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów BN oraz BJ ”, który w 2018 r. kontynuował. Ponadto, oprócz zajęć dydaktycznych na UJ prowadził wykłady dla użytkowników BJ pt.: „Wstęp do wyszukiwania zasobów w bibliotekach cyfrowych i repozytoriach”, w ramach cyklu "Ars Quaerendi - wyszukiwanie informacji: narzędzia i strategie”. Zorganizował też w BJ Open Access Week, podczas którego wygłosił 3 wykłady nt.: „Otwarty dostęp: aspekty prawne”, a w porozumieniu z Koalicją Otwartej Edukacji doprowadził do nagrania filmu promującego Open Access. Dzięki współpracy z Narodowym Uniwersytetem Autonomicznym Meksyku (UNAM) L. Szafrański zorganizował w BJ kącik kultury UNAM , który działa od 2018 r. W ramach współpracy BJ z Kancelarią Prezydenta Krakowa i Urzędem Miasta koordynował ponadto prace przy publikacji pocztów postaci zasłużonych dla Krakowa.
Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego.
Prowadził zajęcia z zakresu zarządzania zasobami cyfrowymi na UJ. Jest pomysłodawcą i autorem koncepcji działu „Dla bibliotekarzy akademickich” na portalu SBP. W 2018 r., dla członków SBP wygłosił wykład pt.: „Otwarty dostęp, walka z wiatrakami czy nowe wyzwanie bibliotek?” oraz prowadził warsztaty nt.: „Cyfrowe źródła informacji: biblioteki cyfrowe i repozytoria’. Na krajowych konferencjach wygłosił 3 referaty: podczas Małopolskiego Forum Bibliotek: „ Cyfrowy model biblioteki na przykładzie usług oferowanych użytkownikom przez BJ”; na konferencji z okazji 50-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku: „ Rola repozytoriów instytucjonalnych w zmieniającym się środowisku informacji naukowej i działalności bibliotek akademickich”; a na ogólnopolskiej konferencji: „ Biblioteka przyszłości – wyzwania - trendy – zagrożenia” w Nowym Sączu: „Realizacja procesów wydawniczych w repozytorium”. Brał też udział w warsztatach IFLA "Our vision, our future".
Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
Jest autorem lub współautorem 3 artykułów w czasopismach naukowych, 4 rozdziałów w publikacjach zbiorowych, 6 publikacji w materiałach konferencyjnych oraz wielu publikacji popularyzujących naukę. W latach 2010-2018 brał udział w 49 konferencjach, przy czym na 24 konferencjach wygłosił referaty. Od 2014 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne na UJ i współorganizuje Open Access Week w BJ. Brał udział w 9 projektach związanych z digitalizacją zbiorów BJ, tworzeniem systemów zarządzania zasobami cyfrowymi oraz udostępnianiem zbiorów w otwartym dostępie.
Cechy osobowościowe
L. Szafrański to osoba z ogromną wyobraźnią i szerokimi horyzontami wyraźnie rysującymi się w jego działaniach. Jest niezwykle kreatywny, podejmuje coraz to nowe wyzwania. Współtworzy technologie na miarę XXI wieku, a równocześnie jest człowiekiem skromnym, zaangażowanym bez reszty w pracę, sumiennym, otwartym na ludzi i pomocnym.