Polecamy
28,00 PLN 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Ilona Ratajczak

Lubuski Bibliotekarz Roku 2018

Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie  

wykształcenie: wyższe bibliotekarskie
21 lat pracy w bibliotece


 

 

Działania na rzecz biblioteki /bibliotek

Ilona Ratajczak jest dyrektorem nowocześnie wyposażonej biblioteki funkcjonującej w zabytkowym obiekcie, która jest skomputeryzowana, ma systematycznie uzupełniany księgozbiór oraz ciekawą ofertę dla użytkowników. W 2018 r. placówka wzbogaciła się o usługę cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica. Dla użytkowników e-booków wykupiono dostęp do LEGIMI.  Ponadto BPMiG we Wschowie podpisała  umowę partnerską z MBP w Lesznie na realizację projektu digitalizacji, opracowania i nieodpłatnego udostępnienia regionalnego czasopisma „Panorama Leszczyńska” w ramach Programu Kultura Cyfrowa 2018. Dbając o promocję bibliotecznych działań I. Ratajczak współpracuje z lokalnymi portalami i prasą,  udziela wywiadów dla TVP3 Gorzów Wielkopolski. Z jej inicjatywy biblioteka posiada stronę internetową i profil na portalu społecznościowym. W 2018 r. w wystąpieniu: „Nowoczesna biblioteka w zabytkowym obiekcie” zaprezentowała wschowską placówkę na ogólnopolskiej konferencji „Biblioteki multimożliwości. Nowe technologie i nowe przestrzenie” w Zielonej Górze.

Działania na rzecz  użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

I. Ratajczak jest inicjatorką i organizatorką wielu atrakcyjnych działań dla użytkowników. W 2018 r. odbyły się imprezy rodzinne: V Owocowy Piknik z Książką i Zabawą (spektakl teatralny, zajęcia warsztatowe, animacje z chustą Klanzy, rozrywki typu balony kreatywne,  czy degustacja sałatek i koktajli owocowych); VI Strojenie Bibliotecznej Choinki, organizowane wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną we Wschowie; 5. edycja Konkursu fotograficznego „Oko obiektywu na tropie interesujących detali architektonicznych Wschowy i okolic”, którego celem była promocja lokalnych zabytków i piękna regionu.

W 2018 r. z jej inicjatywy odbyło się 10  różnorodnych konkursów oraz 9 spotkań autorskich dla dzieci i dorosłych. Przez cały rok prowadziła również spotkania DKK . Aktywnie współpracuje z bibliotekami szkolnymi,  przedszkolami, szkołami,, Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek, Dziennym Domem Pobytu Seniora itp. instytucjami. Nawiązała współpracę z wolontariuszami, dzięki czemu w bibliotece odbywają się zajęcia „Angielski dla dzieci” oraz „Piątkowe popołudnie z planszówkami”.  Z okazji 100-lecia niepodległości Polski, wspólnie z Powiatową Komendą Straży Pożarnej we Wschowie  zorganizowała wystawę: „Historia straży pożarnej na ziemi wschowskiej”. Od 3 lat,  z jej inicjatywy najlepsi czytelnicy roku i osoby zaangażowane w działalność Biblioteki są nagradzani statuetkami.

Działania na rzecz innych bibliotek i  środowiska bibliotekarskiego.

W 2018 r. we Wschowie odbyło się szkolenie bibliotekarzy powiatów: zielonogórskiego, świebodzińskiego i wschowskiego przygotowane we współpracy z WiMBP w Zielonej Górze, podczas którego I. Ratajczak przedstawiła prezentację działań wschowskiej biblioteki. Ponadto  dla pracowników BPMiG oraz  bibliotekarzy ze szkolnych i publicznych bibliotek  pow. wschowskiego zorganizowała szkolenie nt. digitalizacji zbiorów regionalnych. Biblioteka i jej działalność jest miejscem często odwiedzanym przez bibliotekarzy z kraju i zagranicy jako wzorcowy przykład funkcjonowania nowoczesnej biblioteki w historycznym obiekcie.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Największym osiągnięciem I. Ratajczak było przeniesienie we wrześniu 2013 r., BPMiG  do nowej siedziby, XVIII-wiecznej Rezydencji Jezuickiej i stworzenie w niej nowoczesnej, funkcjonalnej biblioteki. Wartość projektu wyniosła 1.250.000 zł., a wyposażenie w sprzęt komputerowy, meble i urządzenia interaktywne zakupiono z Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek. W r. 2010 i 2015 BPMiG była współorganizatorem plenerowego finału akcji czytelniczej – Lubuskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami "Z książką na walizkach". Za swoją działalność I. Ratajczak otrzymała odznaki „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Złoty Medal za Długoletnią Służbę oraz  List Gratulacyjny Marszałka Województwa Lubuskiego.

Cechy osobowościowe

I. Ratajczak jest ambitna, odważna,  kreatywna i wiele od siebie wymaga. Nie boi się wyzwań. Inicjuje wiele działań, jest pomysłodawczynią m.in. „Czytelni pod akacją”, bibliotecznej galerii, sobót z filmami 3D. Cenią ją bibliotekarze i władze miasta. Dobrze organizuje pracę zespołu bibliotecznego, co pozwala z sukcesem realizować wszelkie przedsięwzięcia, a jednocześnie jest życzliwą, otwartą i wyrozumiałą osobą. Chętnie podejmuje się współpracy z osobami i instytucjami, które chcą działać na rzecz środowiska lokalnego. Dba o stałe podnoszenie standardów pracy biblioteki, dzięki czemu BPMiG dostosowuje się do nowych potrzeb i realiów, jest rozpoznawalna w regionie i cieszy się ogólnym uznaniem społecznym.

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP