Polecamy
Aleksandra Maria Korczak 29,00 PLN

Praca p. Aleksandry Korczak zachowuje wszystkie rygory naukowości, Autorka operuje dojrzałym warsztatem... więcej >

Bookcrossing czyli uwolnij książkę!

Data dodania: 12.06.2019

Bookcrossing czyli uwolnij książkę!
Bookcrossing to sposób na popularyzowanie książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”, to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowania więzi między czytelnikami. Idea ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. 
 „Uwolnij  książki, dziel się z innymi”
Jak uwolnić książkę? 
Książkę zarejestruj na stronie bookcrossing.pl, wpisz do bazy, uzyska ona unikalny numer BIP, który ułatwi identyfikację  i umożliwi śledzenie jej późniejszej wędrówki. To proste działanie pozwoli na poznanie kolejnych etapów drogi, jaką pokonuje uwolniona przez nas książka - może się okazać, że opuściła miasto, województwo i być  może wybyła za granicę.

Aktualnie po 132 krajach podróżuje 12 226 380 mln tomów, które uwolniło ponad 1,8 mln czytelników (dane z dn. 22.11.2017r.,  www.bookcrossing.com) . W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 60 tysięcy 022 użytkowników,  a w oficjalnym obiegu  jest  300 232  książek  inf.  z 22.11.2017r). Działa ponad 17 tys. półek i regałów bookcrossingowych, na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych,  biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych.

Z bookcrossingiem związane są też takie akcje, jak: 
 
  • Drugie życie książki,
  • Rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz,
  • Uwolnij książki dla malucha,
  • Wolna Książka – Bookcrossing na UŚ 
  • Książka w podróży – Bookcrossing na polskich dworcach 
  • Książki na  krańcu świata. 
 


MS, Źródło: bookcrossing.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP