Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

38. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej „Popularyzacja regionalnych baz danych i wiedzy o regionie”, Olsztyn, 30-31 maja 2019 r.

Data dodania: 14.06.2019

38. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej „Popularyzacja regionalnych baz danych i wiedzy o regionie”, Olsztyn, 30-31 maja 2019 r.

38. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP odbyło się w dniach 30-31 maja 2019 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie. W Spotkaniu uczestniczyło 80 przedstawicieli bibliotek publicznych, pedagogicznych, uczelnianych, Biblioteki Narodowej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przedmiotem spotkania były regionalne bazy danych, wiedzy o regionie i ich popularyzacja. Uczestnicy analizując pojęcia takie, jak: region, regionalizm, ruch regionalny, świadomość regionalna podkreślali znaczenie świadomości regionalnej bibliotekarza regionalisty i współdziałanie biblioteki wojewódzkiej i bibliotek powiatowych. Zdaniem jednej z prelegentek taka współpraca przyczynia się nie tylko do kompletności bibliografii, ale także podnosi świadomość tożsamości mieszkańców powiatu, wsi czy miasta. Dobre efekty przynosi angażowanie użytkownika w czynne uczestnictwo w akcjach promocyjnych. Godnym zainteresowania pomysłem jest eksponowanie wątków regionalnych i lokalnych w wydarzeniach bezpośrednio nie związanych z regionem czy łączenie ogólnopolskich akcji czytelniczych i kulturalnych z lokalnymi. Ważna jest również współpraca bibliotek z innymi instytucjami, organizacjami, działającymi w obszarze kultury oraz osobami, pasjonatami i znawcami regionu. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że markę biblioteki należy budować wokół regionalizmu i własnych zbiorów regionalnych. Dla czytelników istotne jest to, co jest związane z ich najbliższym otoczeniem. Obok popularnych form działań promocyjnych takich, jak spotkania autorskie, warsztaty, prelekcje, gadżety promocyjne należy wykorzystywać nowe technologie, m.in. media społecznościowe, multiwyszukiwarki, spotkania promocyjne w formie telekonferencji, kody QR, filmiki reklamowe. Tworzenie faktograficznych baz danych, które są odpowiednikami encyklopedii regionalnych umożliwia systematyzowanie i popularyzowanie wiedzy o regionie. Tego typu bazy są ogólnodostępne i posiadają wartość edukacyjno-poznawczą. Dodatkowo są powiązane z bibliografią regionalną i biblioteką cyfrową. Są próbą zachowania i przekazania całego dziedzictwa historycznego regionu. Biblioteki poprzez aktywne włączanie się w promowanie źródeł informacji dobrej jakości, wiarygodnych, dostarczają społeczności lokalnej informację relewantną, kompletną. Ważnym zadaniem bibliotek jest propagowanie ekologii i kultury informacji.

Doświadczeniami w zakresie promowania regionu, bibliotek i bibliografii regionalnej dzielili się bibliotekarze z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Biblioteki Elbląskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie, Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania programu bibliotecznego tworzonego dla potrzeb bibliografii regionalnej dla mniejszych bibliotek stosowanego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej. Program można zainstalować na serwerze konkretnej biblioteki lub korzystać z oprogramowania jako usługi.

W czasie wolnym od obrad uczestnicy zwiedzili poszczególne działy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie.

Relacja:
Bibliografowie regionalni w Olsztynie / Anita Romulewicz. W: „Bibliotekarz” 2020, nr 1.

Relacja, fotogaleria z 38. Spotkania Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej bibliotekarzy z Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie: http://przydatnebibliografowi.blogspot.com/

Marzena Przybysz
Przewodnicząca Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP


 >> Galeria zdjęć <<


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP