Polecamy
Bogumiła Staniów 30,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

O czym mówią rzeczy? Świat przedmiotów w literaturze dziecięcej i młodzieżowej

Data dodania: 28.06.2019

O czym mówią rzeczy? Świat przedmiotów w literaturze dziecięcej i młodzieżowej

O czym mówi torebka Mamusi Muminka? Co symbolizuje różdżka Hermiony? Czego uosobieniem jest ognisko we "Władcy Much"? Przedmioty funkcjonujące w literaturze dla dzieci i młodzieży kryją w sobie swoje własne znaczenia i historie.

Jak czytamy we wstępie do książki "O czym mówią rzeczy?":

Nie należy ujmować rzeczy takimi, jakimi one są same w sobie, ni takimi, jakimi są poznawane przez tego, kto mówi lub pisze, lecz jedynie takimi, jakimi są one ujmowane przez tych, którzy o nich czytają lub słyszą.

Autorzy artykułów zamieszczonych w tomie - nowości wydawnictwa SBP - poddali rzetelnej i solidnej analizie i interpretacji filologicznej wiele literackich przykładów, dokonując nie tylko ich wnikliwego oglądu historyczno-literackiego, ale także osadzając je w szerszych kontekstach pop-kulturowych, wykorzystując umiejętnie współczesne metodologie badań humanistycznych. Należy dodać, iż rozważania Autorek i Autorów artykułów – co niezwykle cenne – zakorzenione są mocno w kontekstach międzynarodowych.

Publikacja jest oryginalna i świeża w swym naukowym pomyśle oraz nowatorska ze względu na sposoby jego ujęć. W swych rozważaniach badacze umiejętnie łączą szczegółowe filologiczne analizy utworów literackich z szerszą perspektywą historycznoliteracką, teoretycznoliteracką, kontekstami społeczno – kulturowymi, filozofią, aksjologią i etyką ukazując wieloaspektowy i wielopoziomowy, ale jednocześnie – pełny, spójny i syntetyczny „obraz rzeczy”, które uobecniają się w różnych tekstach kultury, lecz – ze względu na rozmaitość funkcji, ról i przestrzeni w jakich się znajdują – „mówią” do czytelnika w różny sposób. 
 

 

>> Kup teraz <<

MS/sbp.pl
Źródło: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP 

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP