Polecamy
29,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Relacja z projektu „Słodki sekret” w ramach Programu MKiDN „Partnerstwo dla książki 2019”

Data dodania: 09.07.2019

Relacja z projektu  „Słodki sekret”  w ramach Programu MKiDN „Partnerstwo dla książki 2019”
Czy pszczoła ma nocą czas na sen? Gdzie nosi pojemnik na zbierany pyłek? Jakim cudem pszczelarz potrafi wdrapać się na kilkunastometrowe drzewo bez drabiny? Po jaką książkę sięgnąć, żeby zdobyć potrzebną nam informację?

Na te i wiele innych pytań szukano odpowiedzi w klasach szkolnych i salach bibliotek gminy Łazy, realizując zadanie pn. „Słodki sekret”  w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki 2019”.
 
Maj był miesiącem, w którym w gminie Łazy królowała literatura i pszczoły. Wszystko za sprawą projektu „Słodki sekret” przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach i prowadzonych w jego ramach warsztatów „Skrzydlaci przyjaciele”. Skupiły się one wokół promocji czytelnictwa literatury popularnonaukowej i czerpania wiedzy z książek.

Uczestnicy zapoznali się z pszczelą rodziną, jej zwyczajami, produktami pszczelimi i pracą pszczelarza, dowiedzieli się czym jest bartnictwo – słowem – sprawdzili co bzyczy w ulu. Tworzyli także świece z węzy pszczelej, dokonywali przeglądu ekologicznej literatury fachowej i przygotowywali skrzydlate skrzyneczki pełne roślin przyjaznych pszczołom, które znalazły swoje miejsce w obejściach szkół, tworząc miejsca, do których chętnie zawitają owady.
 
Cykl warsztatów dla uczniów w wieku 10-12 lat objął 9 spotkań w szkołach gminy Łazy i spotkanie podczas VI Prezentacji Bibliotecznych. Wzięło w nich udział 204 uczestników.
 
Prowadzący warsztaty pszczelarz Michał Łada, wolontariusz Fundacji Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego w Podlesicach, spotkał się również z dwoma grupami dorosłych. Także w ich trakcie zachęcał do sięgania po literaturę popularnonaukową w celu zgłębiania interesujących dziedzin i odwiedzin bibliotek. Pszczelarską pasją dzielił się z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łazach oraz podczas spotkania w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach, w  trakcie którego wzmacniał świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością. Dorośli z wielką atencją przeglądali proponowane publikacje o tematyce pszczelarskiej i ekologicznej, otrzymali również ulotki zachęcające do korzystania z miodu i rośliny przyjazne pszczołom. Zapoznali się też ze słodkim leczeniem – apiterapią. 
 
Maj był za sprawą projektu „Słodki sekret” czasem niesamowitych podróży tropami książek popularnonaukowych i rodziny pszczół, w trakcie których okazało się, że mały pasiasty owad jest idealnym zwierzęciem aby zachęcić do czytania.

W ramach projektu „Słodki sekret” 6 czerwca br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbył się także wykład „Ogród przyjazny pszczołom” dedykowany pasjonatom ogrodnictwa. Poprowadziła go Elżbieta Czarnynoga – Instruktor Polskiego Związku Działkowców, pracownik Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, w którym prowadzi Kolekcję Roślin Użytkowych.
 
W sali pełnej ziół i kwiatów uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak przygotowywać rabaty (nawet w trudnym terenie), aby nie stracić pożytecznych owadów, m.in. dzikich pszczół. Prowadząca podkreślała, że jeżeli coś przyrodzie zabieramy, musimy jej coś oddać, dlatego warto zadbać, by ogród był nie tylko użytkowy, ale aby spełniał rolę kulturowo-społeczną, będąc miejscem kolorowym, atrakcyjnym do odpoczynku, a przy okazji zapewniającym owadom przyjazną stołówkę.

Opowiedziała o korzyściach z posiadania w ogródku owadów pożytecznych, które zapewnią obfite plony i pozwolą pozbyć się szkodników. Wspierając się prezentacją, omówiła ciekawe pomysły na zaaranżowanie ogrodowych obejść, gdyż technika ogrodnicza zamienia się w architekturę krajobrazu. Mówiła o materiałach do ściółkowania, ogrodach w skrzyniach, tworzeniu rabat ziołowych, grządkach na podwyższeniach, wskazała mnóstwo roślin przyjaznych poszczególnym owadom pożytecznym. Zalecała również robić eksperymenty z roślinami, sadząc w sąsiedztwie używane w kuchni, piękne dla oka i pożyteczne dla pszczół. Elżbieta Czarnynoga podkreślała, że jeśli chcemy mieć ogród przyjazny pszczołom, musimy dbać o bioróżnorodność, nie zamykać się wokół jednego gatunku roślin. Przywiozła też domki dla owadów, w tym jeden z pszczołami murarkami, zachęcając do budowy lub zakupu i umieszczenia ich w ogrodach uczestników.


 
„Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”


 


MS/sbp.pl;
Źródło: BS, BPMiG w Łazach
 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP